‚Z nuly na 1,5 miliardy. Agrofert na vládě vydělává‘

ODS vyčíslila pobídky pro Agrofert

‚Z nuly na 1,5 miliardy. Agrofert na vládě vydělává‘NOVÉ 2
Domov

Jan Kálal

Agrofert má z mého působení ve vládě újmu, snaží se veřejnost přesvědčit jeho majitel a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Podle občanských demokratů je ale opak pravdou. Před hlasováním o nedůvěře vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) poukázala ODS na výrazné posílení u investičních pobídek Agrofertu. Zatímco v roce 2013 byly na nule, o rok později se vyšvihly na 1,5 miliardy korun.

„Jde o zneužívání moci ve prospěch jedné firmy, jednoho člověka, aby mohl upravovat zákony a přihrávat si peníze od státu,“ pustil se do Babiše šéf občanských demokratů Petr Fiala. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura mezitím ukazoval do kamer graf výrazného navýšení investičních pobídek pro Agrofert. Z nuly v roce 2013 se měly zvýšit na 1,476 miliardy korun.

„Je to investiční pobídka ve formě daňové slevy, kterou schvaluje ministerstvo financí,“ poznamenal Stanjura. Jestli zástupci ODS vidí ve veřejné podpoře Agrofertu cokoli protizákonného, na dotaz ECHO24.cz neuvedli.

Politici hnutí ANO na kritiku reagovali stručně. „Nevím, kde kolegové tato čísla vzali, já jsem je viděl poprvé. Veřejná podporu je tu ale pro každého, není možné z ní někoho vydělovat,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz místopředseda ANO Jan Volný. Zároveň předem smetl kritiku opozice mířící na střet zájmů Andreje Babiše. „Myslíme si, že střet zájmů jako takový neexistuje. Že jsou jen poctiví politici a nepoctiví politici,“ uvedl.

V roce 2014 získaly společnosti koncernu Agrofert slevu na dani ve výši 1,5 miliardy korun, uvedla ODS. Precheza (289 mil. Kč), Preol (47 mil. Kč), Olma (100 mil. Kč), Vodňanská drůbež (135 mil. Kč), Penam (155 mil. Kč), Lovochemie (591 mil. Kč), Fatra (159 mil. Kč).

Sobotka do účetnictví Agrofertu nevidí

„Nemáme přístup k účetnictví Agrofertu. Andrej Babiš by se měl vyjádřit k tomu, jestli tato čísla jsou, nebo nejsou relevantní,“ reagoval následně premiér Sobotka. „Myslím, že je důležité, aby zákony platily pro všechno. Pro Agrofert, jako pro kohokoli jiného,“ dodal. Babiš zatím na kritiku ohledně investičních pobídek zatím nereagoval.

Poslanci od 14 hodin ve sněmovně zahájili mimořádnou schůzi o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. ODS, TOP 09 a Úsvit jako navrhovatelé nicméně nemají na svržení Sobotkovy vlády potřebných 101 hlasů.

Čtěte také: Šéf ODS Fiala: Premiér má dát Babišovi nůž na krk