Na jihu to vře. ANO se nelíbí statisíce měsíčně pro šéfa nemocnic

Spor ANO a ČSSD v jižních Čechách

Na jihu to vře. ANO se nelíbí statisíce měsíčně pro šéfa nemocnicNOVÉ
Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

4
Domov

mk Tereza Vilímová

Jihočeský kraj zmítá koaliční krize. Vše odstartovala kauza kolem jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který si nechává stavět rekreační dům u Lipna šéfem jihočeských nemocnic Martinem Bláhou. Proti tomu se ostře ohrazuje hnutí ANO, kterému se „nadstandardní vztahy“ mezi oběma muži nelíbí, stejně jako Bláhovo finanční ohodnocení v předsednictvu. Zimola to vše považuje za účelové špinění jeho osoby. Podle něj jde o odvetu ANO za to, že si po krajských volbám nemohlo postavit koalici s „jihočeskými mafiány“. 

Kvůli rozkolu dnes zasedne koaliční rada, kterou svolal hejtman Zimola. Vše odstartovala informace, že si Zimola spolu se svým náměstkem Jaromírem Slívou (oba ČSSD) nechávají stavět na Lipně rekreační domy od předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Bláhy. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kriticky se do Zimoly pustila poslankyně Radka Maxová (hnutí ANO), která je šéfkou jihočeské buňky hnutí. „Ono nejde o ty kamarádské vztahy (mezi Zimolou a Bláhou – pozn. red.), jde spíš o to, na co je využili a jak je využili. Myslím si, že není úplně morálně správné, aby – když to řeknu v uvozovkách- podřízený pana hejtmana mu stavěl chatu za několikamilionovou částku a oni oba to považovali za naprosto standardní situaci,“ komentovala střet pro server Echo24 Maxová.

Hejtman už před časem uvedl, že domek v Lipně nad Vltavou Bláhovi už částečně zaplatil a zbytek mu uhradí po kolaudaci. Dodal, že na vše má dokumenty a nevidí ve svém chování jakékoliv pochybení. Také Bláha již dříve řekl, že cena pozemku, na němž stojí rekreační dům pro Zimolu, odpovídala ceně běžné v místě a čase.

Zimola proto považuje vše za účelové špinění. „Tyhle věci jsou naprosto účelové, bylo-li by tam jen trošičku nějaké podezření na trestnou činnost, tak věřím, že by se orgány činné tím zabývaly. Ale tam nemají nic. Je to jen snaha o pošpinění,“ uvedl pro server Echo24 Zimola. Podle něj se nemůže Maxová smířit s tím, že po krajských volbách na podzim 2016 nedopadla koalice v kraji podle jejích představ. ​​​​​​

Martin Bláha na tiskové konferenci kvůli pozemku v Lipně nad Vltavou.
Martin Bláha na tiskové konferenci kvůli pozemku v Lipně nad Vltavou. Foto:

Foto: Youtube / Screenshot / Martin Bláha

„To, co se paní Maxové nepodařilo po volbách, kdy hodlala postavit jinou koalici ve spojení s ODS a TOP 09, proti čemuž se tehdy postavil Babiš, protože se asi nechtěl tady spojovat úplně s těmi mafiány, tak oni tady v tom pokračují dál,“ dodal Zimola. Za mafiána označil například zastupitele ODS Martina Kubu. 

Po krajských volbách se objevily informace, že Zimola má za úkol rozebrat ČSSD zevnitř. Při domlouvání povolební koalice totiž tamní členové ANO odmítali utvořit koalici s vítěznou ČSSD, protože by jim to uškodilo u voličů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš proto sám do kraje přijel, nejdříve se setkal se Zimolou a poté s krajským vedením ANO. Maxové měl nařídit koalici s ČSSD a pohrozit jí zrušením krajské organizace, pokud ho neposlechne.

Plat vyšší než prezident?

Rekreační chata byla ale jen začátek sporu. Na přetřes nyní přišla situace ve společnosti Jihočeské nemocnice, kterou vlastní kraj a které šéfuje právě Bláha. Server iDnes totiž zveřejnil informaci, že Bláha si v průměru přijde měsíčně na 600 tisíc korun, což je podle srovnání serveru více, než bere prezident. Od toho se ale podle serveru Forum24 vedení společnosti Jihočeské nemocnice striktně distancuje. „Dohromady jde o sumu 321 tisíc korun hrubého, nikoliv 607 tisíc korun. Není tak pravdou, že Martin Bláha nebo Michal Čarvaš s Petrem Novákem, který v představenstvech nahradil Miroslavu Člupkovou, pobírají měsíčně téměř dvojnásobnek,” píše se například v prohlášení, které server otiskl.

Zimola vysoké odměny obhajuje. „Jestli někdo bude poukazovat na odměny členů představenstva, tak tomu dokážu rozumět. Ale problém je – a na to oni nedokážou dát argumenty, že ty nemocnice jsou finančně zdravé. Jsou nejlepší v celé republice, opakovaně naše nemocnice obsazují vrcholné pozice, co se zdravotní péče, přístupu k pacientům, finančního zdraví týká,“ řekl Zimola, podle nějž si manažeři za takové výsledky peníze zaslouží. „Sakra ti manažeři, kteří na tomto pracují, přece nám to nebudou dělat za minimální mzdu. Je přeci logické, že když vám někdo odvádí super práci, že ho také dobře zaplatíte,“ dodal.

S tím ale nesouhlasí Maxová. „Ano, jihočeské nemocnice nám po ekonomické stránce samozřejmě fungují tak, že mají vrcholové příčky v seznamu nemocnic. Ale na druhou stranu – čekací lhůty, protože nemáme lékaře a nemáme třeba sestry, také svědčí o tom, že to není zase taková chlouba, jaká by to samozřejmě mohla být,“ argumentuje Maxová.

Peníze by podle ní mohla společnost využít jinak. „Já bych chápala, že budu motivovat manažery na začátku, pokud z toho chci vytvořit nějakou opravdu fungující společnost. Ale otázka je, zda-li po nastavení fungujícího systému je nezbytně nutné mít takto vysoké hodnoty, neboť lze za to samozřejmě zaměstnat určitý počet lékařů, pořídit vybavení, možná přidat sestrám a tak dále. A my bychom samozřejmě tímto směrem rádi šli,“ naznačila Maxová, co pravděpodobně nadnese na pondělním jednání. 

Nemocnice v Českých Budějovicích.
Nemocnice v Českých Budějovicích. Foto:

FOTO: Repro Google Maps

Řada s vysvětlováním bude ale během jednání na straně ČSSD. „My tam jdeme s tím, že míček je na straně sociální demokracie a budeme očekávat vlastně s jakými návrhy, představami přijde, aby se situace v koalici uklidnila,“ uvedla Maxová. Co se stane s jihočeskou koalicí, pokud se sociální demokracie s jejími výtkami nevyrovná, nechtěla předjímat.

„Samozřejmě to nestabilizuje situaci v koalici v Jihočeském kraji a bude to na dalších koaličních jednání, protože si myslím, že i veřejnost to vnímá v negativním smyslu. Není to standardní situace, odměny nejsou standardní a pokud to sociální demokracie nebude chtít řešit, tak samozřejmě je to otázka dalších koaličních jednání a setrvání a nesetrvání v koalici,“ dodala. 

Koalici v Jihočeském kraji tvoří kromě ANO a ČSSD ještě hnutí Jihočeši 2012.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdo chce odstřelit Zimolu? Obvinění z kompro videa bude řešit Chovanec

Viníme ze všeho Babiše, my jsme ho ale vzali do vlády, drtí straníky Zimola

‚Vítězství ANO by ohrozilo demokracii.‘ Sobotka sklidil potlesk, Zimola brzdí