4 Jihočeský hejtman v ohrožení?

Kdo chce odstřelit Zimolu? Obvinění z kompro videa bude řešit Chovanec

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Vymyšlená kauza, nebo upozornění na závažné nepravosti? Před několika dny se na internetu objevilo video, které naznačilo, že je jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) zapletený do manipulací s veřejnými zakázkami a že měl mít informace o chystaném policejním zátahu. Zimola, který je kritikem premiéra Bohuslava Sobotky a po podzimních krajských volbách utvořil i přes nesouhlas části jihočeské ČSSD koalici s ANO, celou věc odmítá. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nicméně říká, že se věc musí prošetřit. Požádal proto policejního prezidenta, aby se podezřením z vynášení informací zabýval.

Video „Kmotr JČK“ sestavené z print screenů se objevilo na YouTube na začátku tohoto týdne. Jak se ale nyní tento internetový server uvádí, neznámý uživatel, který používal přezdívku Jack Moon, už video odstranil.

Autorovi videa se podle jeho tvrzení podařilo prolomit zabezpečení zašifrovaných emailů mezi Zimolou a předsedou představenstva krajské společnosti Jihočeské nemocnice Martinem Bláhou. Ze zpráv má vyplývat, že mezi sebou Zimola s Bláhou probíraly zakázky na správu a údržbu jihočeských silnic za několik milionů korun, třebaže to nespadá do Bláhových kompetencí. Žádná konkrétní konverzace obou mužů ale na videu není – tvrdí to jen komentáře autora videa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jiný email má zase odhalovat, že Jiří Zimola využívá služeb bezpečnostní agentury. Ta měla údajně zjistit, že je na něj a na Bláhu „nasazený člověk“. V dalším emailu má Zimola Bláhu upozorňovat na chystaný zásah v sídle pražské Technické správy komunikací (TSK). Hejtman prý o zásahu věděl pět dní před samotnou policejní akcí a měl tuto informaci získat od tajného zdroje, o kterém se má v emailu také zmiňovat.

Další z emailů má dokazovat i to, že muži berou úplatky. Zimola totiž Bláhovi píše, že má pro něj „všimné“ ve výši 250 tisíc „do prasátka“.

Jiří Zimola označuje celou věc za nesmysl. „To ani nestálo za trestní oznámení. Tím bych je akorát motivoval. Čekám, kdy se tam objeví nějaké další fantasmagorie, protože to je vymyšlené od A do Z ,“ řekl pro deník Echo24. Dodal také, že informace o stažení videa nemá. „Pokud to někdo stáhl, tak už asi vystřízlivěl, protože to byl výplod chorého mozku,“ uvedl.

Věc ale nebere na lehkou váhu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se zabývá konkrétně vynášením informací od policie. „Pan ministr požádal policejního prezidenta, aby se tímto podezřením pečlivě zabýval a předpokládá, že stejně bude postupovat i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS),“ řekla k tomu pro Echo24 ředitelka tiskového odboru Lucie Nováková.

Z opozičních politiků se k tomu zatím vyjádřil Petr Fiala (ODS), když vyzval premiéra Sobotku, aby Zimolu přiměl k věrohodnému vysvětlení těchto závažných podezření. „Přestože podezření v uplynulých dnech přibylo, hejtmanův stranický předseda Bohuslav Sobotka ve svých veřejných vystoupeních kauzu ignoruje a tváří se, jako by se jej netýkala,“ uvedl předseda ODS.

Domek u Lipenské přehrady

Několik dní před uveřejněním videa, v den sjezdu sociální demokracie v Brně, se navíc objevily informace, že Zimolovi staví právě Bláha rekreační domek u Lipenské přehrady. Celá stavba je ale napsaná na Bláhu, což muži vysvětlují úsporou nákladů. Na tiskové konferenci, kterou kvůli tomu svolali, Bláha uvedl, že stavební řízení čtyř identických domů je jednoduší, když všechno vyřizuje jeden člověk.

Bláha dodal, že zakoupený pozemek byl pro něj samotného zbytečně velký, proto ho rozdělil a navrhl svým známým, aby si nechali postavit čtyři identické domky – jedním z nich byl právě hejtman Zimola. „Rovným dílem se tak rozdělily náklady na přivedení kanalizace, přeložku hlavního vodovodního řadu a dalších věcí spojených s přípravou stavby. Všechny čtyři domy jsou stejné, takže i projekt je pro všechny totožný,“ dodal Bláha.

Zimola mu měl prozatím zaplatit dva miliony korun jako zálohu, která má pokrýt první část stavby. Hejtman doplnil, že tuto platbu může doložit. Teprve po 90 dnech od kolaudace, která se předpokládá během první poloviny letošního roku, má Bláha jeden z domků přepsat na Zimolu, a ten mu pak doplatí zbylé peníze. „Doplatek budu řešit s největší pravděpodobností formou hypotéky,“ uvedl Zimola.

Lánský pučista i koalice s ANO

Zimola, který se na podzim stal už potřetí hejtmanem Jihočeského kraje, patří k výrazným kritikům předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl jedním z účastníků tzv. lánského puče, kdy se někteří členové ČSSD sešli s prezidentem Milošem Zemanem a pokusili o neúspěšné svrhnutí Sobotky. Zimola pak kvůli tomu, že o utajované schůzce s prezidentem lhal, rezignoval na členství v předsednictvu, ve výkonném výboru strany a nakonec složil i poslanecký mandát.

Po krajských volbách 2016 se o Zimolovi začalo znovu výrazněji mluvit. Objevily se informace, že má za úkol rozebrat zevnitř ČSSD. Při domlouvání povolební koalice totiž tamní členové ANO odmítali utvořit koalici s vítěznou ČSSD, protože by jim to uškodilo u voličů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš proto sám do kraje přijel, nejdříve se setkal se Zimolou a poté s krajským vedením ANO. Poslankyni Radce Maxové měl nařídit koalici s ČSSD a říct jí, že pokud to tak nebude, celou krajskou organizaci zruší.

Jihočeská sociální demokracie byla jedinou krajskou organizací, která neschválila nominaci premiéra Bohuslava Sobotky na předsedu strany. Ostatních 13 krajských konferencí Sobotku, který neměl protikandidáta, do čela strany před sjezdem podpořilo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Viníme ze všeho Babiše, my jsme ho ale vzali do vlády, drtí straníky Zimola

Premiér o jihočeském hejtmanovi: Je to loutka Babiše i Zemana

Sobotka by měl zvážit své vedení strany, naznačuje Zimola

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.