1 O antisemitismus nešlo

Pokus vypálit synagogu? Akt nesouhlasu, nikoliv antisemitismus

, NOVÉ

Témata: , , ,

Pokus podpálit židovskou synagogu v německém Severním Porýní-Vestfálsku byl pouze aktem, jak vyjádřit nesouhlas s kroky Izraele vůči konfliktu v Gaze, rozhodl tamní krajský soud ve věci případu z roku 2014. Ten tak potvrdil rozsudek oblastního soudu, jenž už celou věc šetřil v roce 2015, informuje server Jerusalem Post.

Tři němečtí Palestinci se rozhodli podpálit synagogu za pomocí výbušných Molotových koktejů ve městě Wuppertal v červenci roku 2014. Místní obvodní soud jejich čin šetřil už v únoru 2015. Tehdy však naznal, že čin trojice útočníků nebyl motivován antisemitismem. Muži chtěli prý pouze přitáhnout pozornost veřejnosti k dění v pásmu Gazy. Stejnou argumentaci použil ve zdůvodnění nynějšího rozsudku i mluvčí mluvčí krajského soudu ve Wuppertalu Johannes Pinnel.

Soud v roce 2014 odsoudil jednatřicetiletého Mohameda E., šestadvacetiletého Ismaila A. a dvacetiletého Mohameda A. k podmínečnému trestu a několika hodinám veřejně prospěšných prací. Tribunál tehdy přihlédl ke skutečnosti, že všichni tři muži byli v době útoku pod vlivem alkoholu. Při útoku navíc nikdo nebyl zraněn. Muži přitom ještě tři dny před pokusem o podpálení synagogy pomalovali zdi budovy nápisy „Free Palestine“.

Rozhodnutí soudu už v roce 2015 kritizoval předseda německých Zelených Volker Beck, jenž argumentoval tím, že čin trojice mužů byl zcela jistě motivován antisemitismem. Tuto námitku však v pátek zamítl odvolací krajský soud.

Synagoga ve Wuppertalu už v minulosti jednou vyhořela. Stalo se tak v roce 1938, tehdy se stala obětí jednoho z útoků v rámci takzvané Křišťálové noci, v rámci které byly po celém Německu vypalovány židovské náboženské svatostánky.

OPRAVA: V původním znění článku jsme omylem uvedli, že soud rozhodl o „přiměřeném aktu nesouhlasu“. Výraz „přiměřený“ ovšem v rozsudku nepadl. Nicméně jej použila některá zahraniční média.

Čtěte také: Vandalové poničili jeruzalémskou synagogu. Nasprejovali na ni kříže

Ze synagogy bude mešita. Největší ve Francii. ‚Židů je málo‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.