Pokus vypálit synagogu? Akt nesouhlasu, nikoliv antisemitismus
O antisemitismus nešlo
Pokus podpálit židovskou synagogu v německém Severním Porýní-Vestfálsku byl pouze aktem, jak vyjádřit nesouhlas s kroky Izraele vůči konfliktu v Gaze, rozhodl tamní krajský soud ve věci případu z roku 2014. Ten tak potvrdil rozsudek oblastního soudu, jenž už celou věc šetřil v roce 2015, informuje server Jerusalem Post.
Tři němečtí Palestinci se rozhodli podpálit synagogu za pomocí výbušných Molotových koktejů ve městě Wuppertal v červenci roku 2014. Místní obvodní soud jejich čin šetřil už v únoru 2015. Tehdy však naznal, že čin trojice útočníků nebyl motivován antisemitismem. Muži chtěli prý pouze přitáhnout pozornost veřejnosti k dění v pásmu Gazy. Stejnou argumentaci použil ve zdůvodnění nynějšího rozsudku i mluvčí mluvčí krajského soudu ve Wuppertalu Johannes Pinnel.
Soud v roce 2014 odsoudil jednatřicetiletého Mohameda E., šestadvacetiletého Ismaila A. a dvacetiletého Mohameda A. k podmínečnému trestu a několika hodinám veřejně prospěšných prací. Tribunál tehdy přihlédl ke skutečnosti, že všichni tři muži byli v době útoku pod vlivem alkoholu. Při útoku navíc nikdo nebyl zraněn. Muži přitom ještě tři dny před pokusem o podpálení synagogy pomalovali zdi budovy nápisy „Free Palestine“.
Rozhodnutí soudu už v roce 2015 kritizoval předseda německých Zelených Volker Beck, jenž argumentoval tím, že čin trojice mužů byl zcela jistě motivován antisemitismem. Tuto námitku však v pátek zamítl odvolací krajský soud.
Synagoga ve Wuppertalu už v minulosti jednou vyhořela. Stalo se tak v roce 1938, tehdy se stala obětí jednoho z útoků v rámci takzvané Křišťálové noci, v rámci které byly po celém Německu vypalovány židovské náboženské svatostánky.
OPRAVA: V původním znění článku jsme omylem uvedli, že soud rozhodl o „přiměřeném aktu nesouhlasu“. Výraz „přiměřený“ ovšem v rozsudku nepadl. Nicméně jej použila některá zahraniční média.