'V satiře je místo i pro islám. Místo toho zavládne strach'

Karikaturista proroka Mohameda

'V satiře je místo i pro islám. Místo toho zavládne strach'NOVÉ
Lars Vilks, švédský karikaturista. Foto: Foto: Wikipedia/OlofE
1
Svět

bp Echo24

„Kdo se odváží něco publikovat po tom, co se stalo?“ ptá se řečnicky švédský karikaturista Lars Vilks, který za karikaturu proroka Mohameda sám čelil výhrůžkám. Obává se, že středeční útok na pařížskou redakci Charlie Hebdo, při kterém zemřelo dvanáct lidí, bude mít vážný dopad na svobodu projevu. Bude se podle něj zvyšovat míra cenzury, protože žurnalisté budou mít strach. 

Problém cenzury byl ale podle umělce aktuální ještě před teroristickým útokem trojice ozbrojenců, kterými zřejmě jsou islámští fundamentalisté. „Jakmile dojde na islám nebo náboženství, uvažujeme tímto způsobem,“ uvedl švédský kreslíř pro ruský server RT.

Vilks dále řekl, že existuje jen málo časopisů, které se snažily pracovat „normálně“ a Charlie Hebdo byl jedním z nich. „Myslím si, že následkem těchto událostí bude podobných časopisů ubývat,“ dodal karikaturista.

V minulosti švédského umělce proslavila kresba proroka Mohameda v podobě psa, kvůli které sám čelil výhrůžkám smrtí a útokům. Na svém přístupu ale trvá. Všechna náboženství prý více či méně přijala, že si z nich mohou karikaturisti dělat legraci. Islám by neměl být výjimkou.

Pařížský útok jej zasáhl i v osobní rovině. S šéfredaktorem satirického týdeníku Stéphanem Charbonnierem se znali. Před pár měsíci se setkali v Kodani. „Hodně jsme si povídali. Je to pro mě ztráta,“ řekl Vilks.

Umělec vytvořil v roce 2007 kontroverzní karikaturu proroka islámu, kterou později otisklo hned několik švédských deníků. Al-Káida na jeho hlavu tehdy dokonce vypsala odměnu ve výši sto tisíc dolarů. V roce 2010 mu neznámý útočník rozbil okna, naházel dovnitř lahve naplněné benzinem a pokusil se dům zapálit.

Čtěte také: Policie obklíčila útočníky arabského původu v domě v Remeši

V centru Paříže se střílelo ve jménu Mohameda, 12 mrtvých

Kvůli kresbám se nezabíjí, tvrdil zastřelený šéfredaktor

Twitter plní karikatury. Posílají tužky proti puškám. A fakáče