Kvůli kresbám se nezabíjí, tvrdil zastřelený šéfredaktor

Teroristický útok na redakci

Kvůli kresbám se nezabíjí, tvrdil zastřelený šéfredaktorNOVÉ 5
Svět
Echo24
Sdílet:

„Kresby ještě nikdy nikoho nezabily.“ Tuto větu pronesl před dvěma lety v rozhovoru pro Der Spiegel šéfredaktor satirického týdeníku Charlie Hebdo Stéphane Charbonnier. Dnes se stal jednou z 12 obětí teroristického útoku v pařížské redakci listu. Kromě Charbonniera při střelbě zemřeli tři další přední francouzští karikaturisté včetně Georgese Wolinského nebo Cabu. Podle listu Libération se jedná o nejkrvavější útok v Paříži od druhé světové války.

Ozbrojenci s automatickými zbraněmi pronikli do sídla listu Charlie Hebdo kolem půl dvanácté. Přes ochranku si prostříleli cestu dovnitř, přímo v redakci zabili deset lidí a několik dalších zranili. Některým lidem se podařilo schovat na střechu redakce. Maskovaným mužům se pak z místa podařilo uniknout v autech, cestou zastřelili policistu a další dva zranili. Podle očitých svědků chválili Alláha a křičeli „pomstili jsme proroka.“

Co se přesně uvnitř redakce odehrálo, není dosud jasné. Útok kromě většiny světových státníků odsoudila i pařížská muslimská komunita nebo zástupci Ligy arabských států. V Paříži platí nejvyšší protiteroristický stupeň bezpečnosti, do kterého se zapojuje policie i armáda.

Více zde: V centru Paříže se střílelo ve jménu Mohameda, 12 mrtvých

Do sídla redakce pustila zabijáky ilustrátorka: Brutálně vyhrožovali

Nestalo se to poprvé, že islámští radikálové zaútočili na redakci listu Charlie Hebdo. V roce 2011 neznámí útočníci redakci podpálili. Při žhářském útoku nebyl nikdo zraněn. Útočníci napadli také internetové stránky časopisu, kde se objevil obrázek mešity a nápis „není jiného boha kromě Alláha“. 

O rok později se v redakci týdeníku, který paroduje nejrůznější světová náboženství, nejčastěji ale islám, pokusil islámský útočník odpálit Molotovův koktejl den poté, co list zveřejnily karikatury proroka Mohameda. „Ať se stane cokoliv, časopis nepřestane kritizovat to, co chce,“ reagoval tehdy Charbonnier na útok islamisty pro Der Spiegel. Šéfredaktor trval na tom, že se nejednalo o provokaci, ale o důkaz toho, že svoboda slova ve Francii stále funguje.

„Karikatury publikujeme každý týden. Když se ale objeví kresba proroka Mohameda nebo islamistického radikála, lidé to hned kriticky komentují jako vyhlášení války islámu. Když se zakáží karikatury s motivem islámu, pak se totéž může stát v případě jiných, třeba mnohem neškodnějších karikatur,“ řekl také Charbonnier. „Praktikujeme naše právo na svobodu projevu v rámci zákonných norem. Extrémisté nepotřebují žádné výmluvy,“ dodal.

Redakce na první stránku dnešního vydání svého satirického listu umístila další „citlivější“ karikaturu, tentokrát spisovatele Michela Houellebecqa u příležitosti vydání jeho polemického románu Soumission (Podrobení) o islamizované Francii. Zda za dnešním útokem stojí reakce na tuto kresbu, není jasné.

Více zde: Na titulce spisovatel žertující o islámu. Byl to podnět střílet?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06