Na titulce spisovatel žertující o islámu. Byl to podnět střílet?

Nevybíravý satirický týdeník

Na titulce spisovatel žertující o islámu. Byl to podnět střílet?NOVÉ 4
Svět
Sdílet:

Týdeník Charlie Hebdo dnes vyšel s obálkou, kde je karikatura spisovatele Michela Houellebecqa související s jeho čerstvě vydanou knihou Soumission (Podrobení) o budoucnosti v islamizované Francii. Kresba ukazuje podroušeného romanopisce s nápisem "Předpovědi kouzelníka Houellebecqa", kde fiktivní autor žertuje, že letos přijde o všechny zuby a v roce 2022 bude slavit ramadán.

Na redakci týdeníku dnes zaútočili ozbrojení muži a zabili 12 lidí včetně dvou policistů. Mezi mrtvými jsou také karikaturisté listu i jeho šéfredaktor.

Čtěte také: V centru Paříže se střílelo ve jménu Mohameda, 12 mrtvých

Ve Francii vládne muslimský prezident...

Nový román šestapadesátiletého Houellebecqa vyšel dnes, polemiku a vášně však vyvolal už před svým uvedením do prodeje. Pojednává o tom, jak se v nedaleké budoucnosti moci ve Francii ujímá muslimský prezident, který v zemi zavádí polygamii či povinné nošení šátků pro ženy. Politickým výsledkem islámské vlády je však snižování nezaměstnanosti i zločinnosti a obyvatelé Francie se celkem dobře vyrovnávají s novými pořádky. 

Román vyšel v době, kdy v zemi v posledních letech islámský terorismus a příliv muslimských přistěhovalců na pozadí rekordní nezaměstnanosti živí obavy z islamizace společnosti.

Sám autor přilil olej do ohně tvrzením, že vývoj popisovaný v jeho knize je podle něj ve Francii pravděpodobný. Kritici románu viní Houellebecqa z toho, že podněcuje v zemi islamofobii a strach. 

Houellebecq na svou obranu řekl, že nehodlal provokovat. Vcítil se prý do role muslima a zjistil, že muslimové "žijí ve schizofrenní situaci" a že východiskem pro ně je založit vlastní politickou stranu. Levice schvalující i manželství homosexuálů je jejich konzervativnímu pohledu na svět vzdálená a konzervativní pravice zase odmítá je. "Chce-li jít muslim volit, co má dělat? Nemá nikoho, kdo by ho reprezentoval," řekl spisovatel. 

Korán je lepší, než jsem myslel

Románem prý chtěl hlavně poukázat na vzrůstající vliv náboženské víry obecně. "Stále více lidí nedokáže žít bez boha. Ateismus je příliš smutný," řekl spisovatel v jednom rozhovoru. Původně se sice nechal slyšet, že islám považuje za "nejhloupější z náboženství", teď ale tvrdí toto: "Teď, když jsem si ho znovu přečetl, nebo raději vůbec ho pročetl, se mi zdá korán lepší, než jsem myslel". 

Prezident François Hollande tento týden prohlásil, že si knihu přečte a že je třeba respektovat svobodu literárního projevu. Vyzval ale také Francouze, aby nepodlehli strachu z "invaze, podrobení a zaplavení". 

Posledním příspěvkem francouzského týdeníku na sociální síti Twitter byl obrázek šéfa radikálního Islámského státu abú Bakra Bagdádího s fiktivním přáním k novému roku a "hlavně zdraví". 

Nevybíravý vůči všem

Charlie Hebdo je považován za nevybíravé satirické periodikum, které ale zapadá do tradice francouzské kritické žurnalistiky. Neměl nikdy davy příznivců a deset let - od roku 1981 - dokonce kvůli finančním problémům nevycházel.

Od roku 2006, kdy publikoval muslimy zatracované karikatury proroka Mohameda, jež jako první otiskl dánský deník Jyllands-Posten, je spojován s kritikou islámu. Jeho šéfredaktor Stéphane Charbonnier, který je mezi oběťmi dnešní střelby, čelil hrozbám a měl osobní strážce. List se ale nespecializuje na muslimy a nevybíravě se dokáže vysmívat politikům, policii, bankéřům a také jiným náboženstvím. 

Karikatury zesměšňující Proroka se mohou jevit jako dětské hříčky před mnohem provokativnějšími tématy - papežové s kondomy, masturbující jeptišky, policisté s vyškvařenými hlavami imigrantů. Cílem je vždy totéž - poukázat na ty, kdo mají moc a mohou jí zneužít. Jeden z bývalých šéfredaktorů odešel kvůli sporu týkajícímu se antisemitismu. 

Charlie Hebdo zdánlivě prohrává ve srovnání s jiným satirickým týdeníkem Le Canard Enchainé, který je úspěšnější a známější. Charlie je ale ten, kdo je neúprosný a drsný. Nevybíravost dostal týdeník do vínku, vznikl totiž na troskách zakázaného satirického časopisu Hara-Kiri, který byl slavný v 60. letech. V roce 1970 si ale zlámal vaz na nepřijatelném spojení dvou dramatických zpráv - požáru, při němž na diskotéce zahynulo přes 100 lidí, a smrti bývalého prezidenta Charlese de Gaullea. Hara-Kiri tehdy vyrazil s titulkem Tragický bál v Colombey - jeden mrtvý. De Gaulle v Colombey žil a je tam pochován. Hara-Kiri svým pojetím generálovy smrti vyvolal skandál a byl zakázán, ale novináři rychle založili nový satirický list - Charlie Hebdo. 

Čtěte také: Do sídla redakce pustila zabijáky ilustrátorka: Brutálně vyhrožovali

Sdílet:

Hlavní zprávy

Vzestup anonymního davu

KOMENTÁŘ

Hlavně v 90. letech, ale s klesající frekvencí i později byl u nás známou formou veřejného vystupování takzvaný otevřený dopis. Nedá moc práce vybudovat si na t ...

00:06