Zemane, odstup! Výročí 17. listopadu se neslo ve znamení protestů

Výročí Listopadu

Zemane, odstup! Výročí 17. listopadu se neslo ve znamení protestůAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Hlavní město zažilo bouřlivé výročí 17. listopadu 1989. Častěji než česká hymna zněla na různých místech Prahy hesla proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému tisíce lidí vystavily červenou kartu. Události, které před 25 lety vedly k pádu komunistickém režimu, se připomínaly na Národní třídě, Albertově nebo Václavském náměstí.

Vrcholem oslav mělo být odhalení pamětní desky na Albertově i za účasti čtyř zahraničních prezidentů. Stalo se tak, ale jinak než organizátoři předpokládali. Tisícihlavý dav českého prezidenta vypískal.

„Nebojím se vás, jako jsem se nebál před pětadvaceti lety na Národní třídě,“ zahájil Zeman svůj projev, během něhož demonstranti skandovali hesla jako „Hanba!“, „Miloše do koše!“, „Nechceme Zemana!“ nebo „Zemane, odstup!“. Využili tak jedinou možnost, jak mohli Zemanovi říct, co si o něm myslí, protože prezident se jiných akcí na veřejných prostranstvích neúčastnil.

Dav nebyl nezkrotný, bučení ustalo ve chvíli, kdy si slovo postupně brali prezidenti Polska, Německa, Slovenska a Maďarska.

Čtěte také:

Demonstranti vypískali Zemana před prezidenty sousedních států

Zato během Zemanova proslovu musela ochranka roztahovat deštníky. Z davu totiž přišla sprška jídla, často zbytků od svačin, které si na Albertov vzali demonstranti, mezi nimiž se sešli lidé všech věkových skupin. Při samotném odhalování desky trefilo vejce prezidenta Gaucka, německá strana však incident nijak nezveličovalo. Zeman se přesto Gauckovi později omluvil s tím, že si je vědom, že vejce bylo adresované jemu.

Na Albertově dav ukazoval Zemanovi červenou kartu, tento motiv se táhl celým dnem. Nejviditelnější to bylo již dopoledne na Národní třídě, kde proběhla protestní akce „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente!“. Na sociálních sítích se k ní přihlásilo osmnáct tisíc lidí, i v reálu byla ramena křižovatky ulic Národní a Spálené zcela zaplněná.

Červené karty na Hradě

„Miloše do koše,“ znělo i tady, zatímco demonstranti nad své hlavy zvedali červené karty, které symbolizovaly jejich nesouhlas s chováním hlavy státu. Později fotbalová tematika ustoupila tradičnějším oslavám svobody a pádu komunismu.

Průvod s červenými kartami prošel během dne z Národní třídy přes Malostranské náměstí až na Pražský hrad, kde tisíce lidí s kartami opět dávali najevo, že Zeman s nimi pomyslný zápas prohrává. V souboru hesel přibyla slova jako „Nechceme ožralu!“.

Nevraživost vůči hlavě státu ve společnosti rostla v posledních týdnech, zejména po Zemanově vystoupení v pořadu Hovory z Lán, kde z jeho úst padlo několik vulgarit. Prezident podle kritiků dlouhodobě zlehčuje konflikt na Ukrajině a brání Rusko například i v souvislosti s perzekucí punkové skupiny Pussy Riot. Zeman před svou volbou sliboval, že českou společnost zcelí, podle kritiků ji ale naopak ostře rozděluje.

Čtěte také:

Tisíce lidí na Národní třídě daly prezidentovi červenou