Asi nevědí, s kým mají tu čest, volal Babiš do Lidových novin

JAK BABIŠ OVLIVŇUJE MÉDIA

Asi nevědí, s kým mají tu čest, volal Babiš do Lidových novinNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Už čtyři roky existuje jasný doklad o tom, že Andrej Babiš si média pořídil proto, aby sloužila jeho politickým a mocenským zájmům.

Andrej Babiš opakovaně tvrdil, že svá media neovlivňuje. Jednoznačně to popřel ve středu zveřejněný tajně pořízený zvukový záznam, na kterém s redaktorem Mf Dnes Markem Přibilem probírá strategii publikování kompromitujících textů na své politické soupeře především z ČSSD.

Skutečnost, že Andrej Babiš bude tímto způsobem zneužívat svá média, dokládá telefonický hovor s tehdejším redaktorem Lidových novin. Konflikt se odehrál 27. června 2013, tedy několik dní poté, co oznámil nákup vydavatelství Mafra, které vydává Lidové noviny, MfDnes nebo iDnes. Babiš si tehdy nevybíravě stěžoval, že deník Lidové noviny nenapsal o jeho tiskové konferenci a dožadoval se vysvětlení.

„Koukám do monitoringu, v Právu mám otvírák, na hospodářkách mám velký článek a v Lidovkách jsem nic nenašel,“ zahájil Babiš telefonát. Poté, když mu redaktor vysvětlil, že zpráva z tiskové konference tehdy neparlamentního hnutí nepřišla vedení Lidových novin zajímavá, Babiš ještě přitvrdil: „Doufám, že kluci vědí, co dělaj, jako. Asi nevědí, s kým maj tu čest,“ řekl.

Co říkal Babiš do telefonu redaktorovi
Takže vám to zakázali, mám tomu tak rozumět?
Takže v tuto chvíli je Babiš na černé listině?
To vám dal pan Balšínek?
Aha, a kdo vám dal ten pokyn?
Kdo vám to konkrétně řekl?
Jak že se jmenuje?
A vy to považujete za správné, co děláte jako?
Můj ksicht ty noviny prodává, pokud jste to ještě nezjistil.

Andrej Babiš přitom opakovaně prohlašoval: „V žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře. Ať si píší, co chtějí,“ říkal tehdy Babiš.

Tehdejší klíčoví komentátoři Lenka Zlámalová, Daniel Kaiser, Martin Weiss, Ondřej Štindl, šéfeditorka Kamila Klausová, fotoreportér Jan Zatorsky a šéfredaktor Dalibor Balšínek i jeho zástupce Jan Dražan z Lidových novin na protest proti vystupování Andreje Babiše a jeho vlastnictví médií z Lidových novin na sklonku roku 2013 odešli a do několika měsíců založili nezávislý názorový internetový deník Echo24 a Týdeník Echo. Podrobnější informace o důvodech vzniku deníku Echo24 a Týdeníku Echo najdete ZDE.

Názorovo-zpravodajský on-line deník ECHO24.cz začal fungovat v březnu 2014. V létě pak vznikl také digitální Týdeník Echo, který na podzim téhož roku získal i tištěnou podobu. Týdeník Echo vychází každý pátek, digitální verzi si je možné přečíst již ve čtvrtek večer. Od září 2016 pak vznikla ještě nová platforma pro náročné čtenáře EchoPrime.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nynější nahrávku označil sám Babiš za součást kampaně proti němu a tvrdil, že nahrávku neslyšel. Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD), proti kterému se Babiš na nahrávce s novinářem domlouvá, ale kvůli tomu ve středu večer označili Babiše za lháře. „V posledních hodinách se ukazuje, jaké metody používá v politice Andrej Babiš. Vždy prohlašoval, že neúkoluje novináře ve svých médiích. Dnes se ukázalo, že v této věci opakovaně lhal. Já bych vyzval občany této země, aby si nahrávky pustili,“ prohlásil Sobotka. „Andrej Babiš ovlivňuje média a používá MF Dnes a Lidové noviny,“ doplnil Chovanec.

Nahrávku si můžete poslechnout ZDE.

Čtěte také: Premiér vyzval národ, aby si poslechl Babišovy kompromitující nahrávky: „Jen nám lhal!“

Babiš běsnil: Dobře víte, jak fungují média. Vliv inzerentů, vliv majitelů…

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články