1

Jste xenofob? Zkuste si malý test

Témata:

Myslíte si, že může být miminko xenofobní? Podle psychologů může být xenofobie skutečně do jisté míry přirozeným jevem a i u velmi malých dětí se dá vypozorovat strach z cizích lidí. O xenofobii, tedy nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu, se v poslední době hovoří především v souvislosti s uprchlíky. Za xenofoba či xenofobku je označen v podstatě každý, kdo kritizuje migranty a odmítá je na svém území.

V našem civilizačním okruhu se xenofobie považuje za nepřijatelný projev bílé většiny. Češi jsou podle některých xenofobní vůči Romům (nějak se o tom při uprchlické tsunami přestalo mluvit), dnes xenofobní vůči muslimům. Konkrétně migrantům z islámských zemí. Jenže podobné jednání není vůbec žádným projevem nějaké rasy či národa. Je vlastní všem. Většina černošských kmenů v Africe je nepřátelsky naladěna nejenom proti jakýmkoli cizincům. Číňané nemají rádi Japonce, Vietnamci Číňany, Kambodžané Vietnamce. A tak bychom mohli projet celý svět.

Takže zkuste si odpovědět na několik otázek (není to veřejné, můžete si přiznat pravdu), zda jste skutečně xenofobní, nebo máte prostě jenom přirozený strach a vrozenou nedůvěru.

Budete jásat a na Facebooku sdělovat „přátelům“ dobrou zprávu, že vedle vašeho domu vyrostla nová mešita? Nebo budete mít spíše obavy, že v ní bude kázat radikální imám, který může nakazit mnoho mladých nezkušených lidí a přivést je na scestí?

Budete skutečně v klidu, když ve vašem bezprostředním okolí začne fungovat věznice, nebo centrum pro drogově závislé? Nebo vám probleskne hlavou myšlenka, že z toho mohou být problémy?

Máte například v noci, když jdete domů, podvědomý strach, když potkáte vám zcela neznámé lidí? Je ten strach větší, pokud jsou to prokazatelně cizinci?

Cítíte se nesvůj, pokud se (může to být i náhoda) najednou ocitnete obklopeni zcela cizími lidmi?

Dáte si inzerát, že hledáte chůvu nebo někoho na úklid. Vykřiknete nadšením, pokud vám pak u dveří zazvoní Romka, muslimka či černoška a bude se ucházet o tu práci?

Skutečně vám nebude vadit, když k vám někdo přijde na návštěvu a bude si tam dělat, co chce a nebude respektovat vaše zvyky a tradice?

Dovolím si tvrdit, že vím, jak naprostá většina lidí na tyto otázky odpoví. Znamená to, že jsme xenofobní? Ne, někdy je to jen přirozená reakce na neznámé, nepoznané a často i podvědomě nechtěné.

S nekonečným žonglováním se slovy xenofob a rasista, které zažíváme v poslední době, by se proto mělo přestat. Některé názory totiž vůbec nepramení z toho, že by Češi byli k uprchlíkům xenofobní (mnozí ani netuší, co to slovo vlastně znamená) a rasističtí, je to jen střet s něčím, co někteří neznají a nechápou.

Procestoval jsem desítky zemí světa a vůbec nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům, je respektovat místní pravidla a obyčeje, i když s nimi vnitřně naprosto nesouhlasíte. To samé, je ale nutné vyžadovat i od těch, kteří přicházejí žít do Evropy. Jenže to se často neděje. Kdyby se tak dělo, neslyšeli bychom s takovou frekvencí slovo xenofob. Pardon, musíme to ještě genderově vyvážit – tedy i xenofobka…

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.