Jižní Tyrolsko – sportovní ráj ve stínu Dolomit

Jižní Tyrolsko – sportovní ráj ve stínu Dolomit 9
INZERCE
Echo24
Sdílet:

300 slunečných dnů v roce, výborné jídlo a nepřekonatelná krása Dolomit – to jsou zázraky, které dělají z Jižního Tyrolska, regionu na severu Itálie, ideální místo pro dovolenou.

Turistika, horolezectví, ferraty, cyklistika, koupání v jezerech, kouzelné hrady a zámky, malebná středověká městečka, která známe i z českých učebnic literatury, vyhlášené restaurace – jen stěží najdete aktivitu, které se v Jižním Tyrolsku/Südtirol nelze věnovat.

Statistiky navíc uvádějí, že tady svítí sluníčko 300 dnů v roce, takže „chytnout“ zde zamračenou dovolenou je složité. A pak je tu další jihotyrolský trumf. Vynikající jídlo… „Jihotyrolská kuchyně je výjimečná kombinací tradice z období monarchie a vlivu moderní středomořské kuchyně,“ říká Norbert Niederkofler, šéfkuchař michelinské restaurace St. Hubertus v hotelu Rosa Alpina v St. Kassianu/San Cassiano v Alta Badii. Michelinských restaraucí zde mají dvacet, celkem drží 23 hvězdiček. A to vše se odehrává v nádherné kulise Dolomit, které jsou na seznamu UNESCO. Tady je několik tipů, kam se vypravit.

Novinka: Messnerovo muzeum na Kronplatzu

Slavný horolezec Reinhold Messner, rodák z Jižního Tyrolska, otevře 23. července v pořadí už šesté muzeum věnované horám. Muzeum Corones, ležící na vrcholu lyžařské hory Kronplatz (2275 m. n. m.), projektovala slavná architektka Zaha Hadid. Jedná se o unikátní stavbu zapuštěnou do skály složenou z 380 betonových panelů, každý je jiného tvaru. Venku je pouze terasa nabízející výhled na Dolomity.

www.mmmcorones.com

Pro rodiny s dětmi: Koupání a túra v Seiser Almu

Turistiku i koupání nabízí okolí náhorní planiny Seiser Alm/Alpe di Siusi. S dětmi lze doporučit hodinovou vycházku z údolní vesničky Völs am Schlern/Fiè allo Scilia k horské chatě Tuffalm s vyhlášenou kuchyní. Cestou zpět se můžete vykoupat v jezeru Völser Weiher, které patří k nejteplejším v Alpách. Nechybí tu atrakce pro děti. Náročnější turisté mohou zdolat vrchol Schlernu/Sciliaru, jednoho ze symbolů Dolomit. Dojít se sem dá za tři hodiny z Compatsche/Compaccio.

www.seiseralm.itwww.sentres.com

Pro náročné: Via ferrata u Drei Zinnen

Jižní Tyrolsko je vyhlášené svými ferratami. Jednu z nich najdete v těsné blízkosti magického skalního masívu Drei Zinnen/Tre Cime di Lavaredo. Začíná za horskou chatou Drei Zinnen (2,450 m n. m.), ke které lze dojít z Toblachu/Dobbiaco. Vede na vrchol Toblinger Knoten a je dobře značená. Výstup trvá asi 45 minut a nepatří k nejlehčím.

www.three-peaks.info

Hra přírody: Soutěska Gilfenklamm

V Jižním Tyrolsku najdete i jedinou soutěsku z bílého mramoru na světě. Je to Gilfenklamm poblíž Sterzingu/Vipitena v údolí Eisacktal/Valle Isarco. Potok Ratschingser Bach se tu dere mezi vysokými skalními stěnami a se hřmotem se řítí skrze vodopády do údolí. Ty nejdelší mají 15 metrů. Nedaleko odtud lze navštívit i zámek Wolfsthurn. V údolí Val Ridanna si lze prohlédnout již nefunkční doly Schneeberg, kde se těžila železná ruda.

Webové stránky Gilfenklamm

V sevření Dolomit na kole: Okolo masivu Sella

V zimě tudy jezdí lyžaři, v létě bikeři. Okruh kolem masivu Sella se dá zvládnout i na kole – potřebujete jednosměrnou jízdenku na lanovky a trénované nohy, jedná se o single treky po horských chodnících. Po směru hodinových ručiček měří okruh 58 km a překonává převýšení 3400 m. Opačným směrem najedete 53 km s převýšením 3000 metrů. Cestou se dostanete do čtyř dolomitských průsmyků: Grödnerjoch/Passo Gardena, Sellajoch/Passo Sella, Campolongo Pass a Pordoijoch/Passo Pordoi. Odměnou vám budou krásné výhledy na masiv Sella, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Sella se dá objet i po silnici, nejlépe uděláte, když sem vyrazíte na Sella Ronda Bike Day, kdy jsou silnice uzavřené dopravě. Letos to bude 21. června a 13. září.

www.sellarondabikeday.com

Za nákupy a historií: Procházka po Brixenu

Pro Čechy je jedním z nejzajímavějších měst Brixen/Bressanone, protože tu pobýval v exilu K. H. Borovský. V malebném starobylém městě si lze prohlédnout jeho dům s pamětní deskou (je přestavěný a obydlený). Ještě předtím žil Borovský v centru v hotelu Elephant. V Brixenu vznikla Havlíčkova nejlepší díla: Král Lávra, Křest svatého Vladimíra či Tyrolské elegie. Staré město, kterému se také říká Stufels, protínají úzké uličky se starobylou dlažbou a příjemnými krámky. Na náměstí Domplatz stojí brixenský klenot – dóm z 10. století, který byl přestavěn v barokním stylu.

www.brixen.org

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách:  www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko
Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články