Brexit je 50 na 50, potvrdil teď nejnovější průzkum

Setrvání Británie v Evropské unii

Brexit je 50 na 50, potvrdil teď nejnovější průzkumNOVÉ 1
Svět

mc Echo24

Nejnovější průzkum veřejného mínění ukazuje, že jsou Britové rovnoměrně rozděleni v názoru na možný odchod z Evropské unie. Vyplývá z něj, že 41 % lidí je pro tzv. Brexit, zatímco 42 % je pro to, aby Británie členskou zemí EU zůstala. Uvedl to deník The Telegraph.

Průzkum společnosti ICM, do kterého nebyli zahrnuti nerozhodní Britové, dále odhalil radikálnější názor na otázku volného pohybu osob v rámci EU. V případě, že by se tato pravidla nezměnila, tedy, že by migranti mohli i nadále žít a pracovat ve Velké Británii bez omezení, volilo by Brexit 45 % Britů a jen 40 % z nich by bylo pro setrvání v EU.

Tyto nejnovější údaje potvrzují průzkum uveřejněný v minulých týdnech v deníku The Independent, podle kterého by pro vystoupení z Evropské unie bylo 52 procent dotázaných Britů, zatímco 48 procent z 2000 respondentů řeklo, že země by měla v osmadvacítce zůstat. Nálada v Británii se tak postupně tento rok stále více přiklání ve prospěch odpůrců unie.

Výsledky veřejného mínění se příliš nehodí premiéru Davidu Cameronovi, upozorňuje deník The Telegraph. Výsledky průzkumu totiž byly zveřejněny jen den poté, kdy členové Sněmovny lordů schválili referendum ohledně budoucnosti Velké Británie v EU. Premiér by proto referendum mohl teoreticky uspořádat již v červnu příštího roku.

David Cameron se tento týden účastní klíčového summitu na půdě Evropské unie. Ve čtvrtek se mimo jiné bude probírat jeho návrh na omezení sociálních dávek přistěhovalcům z EU a to po dobu 4 let. S tím nesouhlasí zejména polská premiérka Beata Szydlová. Až 850 tisíc Poláků totiž žije v Británii.

Čtěte také: Po útoku na Brusel zařazuje Cameron rychle zpátečku?