1 Britské požadavky k EU

Po útoku na Brusel zařazuje Cameron rychle zpátečku?

, NOVÉ

Témata: , , ,

Britský premiér David Cameron se údajně chystá ustoupit Evropské unii v tom, co doposud prezentoval jako poměrně zásadní požadavek při jednání o dalším setrvání Británie v unii. Už nebude trvat na tom, aby migranti přicházející ze zemí EU, museli čekat čtyři roky, než budou moci požádat o státní příspěvek. Zdroj blízký vládě to řekl britskému listu The Telegraph.

Reforma sociálního systému tak, jak ji plánoval premiér Cameron, měla z Velké Británie učinit zemi méně přitažlivou pro migranty. Obavy Britů z přívalu přistěhovalců se totiž zvyšují a mnohým by myšlenka vystoupení z Evropské unie nebyla proti mysli, pokud by vedla k vetší kontrole státních hranic. Pokud britský ministerský předseda nechce, aby pro tuto možnost hlasovali v blížícím se referendu, jejich strach musí zažehnat.

Jenomže kritika zástupců Evropské unie, kteří záměr ohledně sociálních dávek označují jako diskriminační, ho přiměla postoj změnit a od posledního nápadu upustit. „Na čem podle premiéra záleží nejvíc, je odstranit problémy, nikoliv přesná podoba dohody. Požadavek čtyř let je stále v jednání. Je to premiérův nápad, ale existují i jiné a lepší, které bude ochotný akceptovat,“ řekl britskému listu zdroj blízký vládě.

Tento zdroj zároveň zmínil, že rozhořčení z řad jeho vlastní Konzervativní strany na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Mnozí podle něj budou toho názoru, že premiér promarnil šanci vyjednat s Evropskou unií přijatelné podmínky. Spekulace, že se Cameron premiér k takovému kroku chystá, se objevily už během uplynulého týdne, ale jeho mluvčí to dosud odmítala.

Není to pravda, uvedla znovu pro Reuters také nejmenovaná představitelka Cameronova úřadu v reakci na nedělní britská média, přičemž však přiznala, že premiér v listopadu naznačil připravenost posoudit různé způsoby řešení problémů spojených s migrací v Evropě. Nedělní Telegraph ale trvá na svém.

Členové parlamentu za Konzervativní stranu nebyli příliš nadšení ani z jeho nápadu odkladu dávek pro cizince o čtyři roky. „Jeho plán je tisíc mil daleko od dohody, která by byla přijatelná pro víc jak polovinu parlamentní strany,“ řekl jeden z členů.

Vyvážit obavy občanů, přesvědčit členy parlamentu i vyhovět požadavkům Evropské unie a dosáhnout tak dohody co nejdříve je pro Davida Camerona klíčové. Slíbil totiž Britům, že do konce roku 2017 budou moci hlasovat v referendu o setrvání Velké Británie v EU a tato dohoda bude mít zásadní vliv na výsledek referenda. Sám Cameron je přitom stoupencem setrvání Británie v unii.

Čtěte také: Bože, drž Evropu daleko ode mě… Cameron chápe své krajany

Brexit je reálným. Více než polovina Britů už chce pryč z EU

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.