1 CAMERONŮV UNIJNÍ BOLEHLAV

Bože, drž Evropu daleko ode mě... Cameron chápe své krajany

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Trvající uprchlická krize může podle mínění britského premiéra Davida Camerona posílit přání jeho krajanů vystoupit z Evropské unie. „Myslím, že krátkodobé dopady krize eurozóny a migrační krize jsou takové, že si lidé myslí: ‚Ach, bože, drž Evropu daleko ode mě, způsobuje mi to problémy‘.“ Šéf britské vlády to prohlásil v rozhovoru pro magazín The Spectator.

Dlouhodobě by ale reakce mohla být, zajistěme, aby vztahy fungovaly, uvedl premiér pro magazín, který vyšel ve čtvrtek.

Cameron přitom naznačil, že oznámené referendum o vystoupení Velké Británie z EU chce pokud možno dlouho oddalovat. Hlasování by se mělo uskutečnit nejpozději roku 2017, tedy do dvou let.

Předtím chce Cameron, který se snaží podle vlastních slov vystoupení své země z EU zabránit, jednat s unijními partery o reformách, které by měly znovu vrátit více moci z Bruselu hlavním městům.

„Kvůli oběma krizím nevypadá Evropa na jedné straně dobře,“ řekl Cameron. Chápe pokušení lidí si říct: „Bylo by lepší se od této organizace oddělit.“ On si však myslí, že je to špatný závěr, zvláště vzhledem k jeho jednáním. Ty se ale můžou ještě protáhnout. Podle premiéra je obtížné přimět 27 členských zemí k souhlasu s věcmi, které jsou dobré pro Británii.

Cameron nyní navštěvuje vlády unijních partnerů, aby u nich propagoval postoj Londýna. Ve čtvrtek byl ve Varšavě, kde se setkal s konzervativní šéfkou vlády Beate Szydlovou. Ta už signalizovala dalekosáhlou podporu reformním návrhům svého britského kolegy, například v otázce omezování byrokracie či ohledně posílení národních států.

Rozdílné názory mezi Varšavou a Londýnem ale panují v otázce sociálního zajištění cizinců z EU v Británii. Cameron by příslušné dávky chtěl omezit. To by zasáhlo mnoho Poláků, kteří v Británii žijí a pracují. Britský premiér nicméně vyjádřil přesvědčení, že v této otázce je možné se dohodnout.

Čtěte také: Cameron uspěl. Britové udeří na islamisty i v Sýrii

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.