Bože, drž Evropu daleko ode mě... Cameron chápe své krajany

CAMERONŮV UNIJNÍ BOLEHLAV

Bože, drž Evropu daleko ode mě... Cameron chápe své krajanyNOVÉ
Premiér David Cameron a šéf Evropské rady Donald Tusk. Foto: Foto: archiv Evropské komise
1
Svět

pp Echo24

Trvající uprchlická krize může podle mínění britského premiéra Davida Camerona posílit přání jeho krajanů vystoupit z Evropské unie. „Myslím, že krátkodobé dopady krize eurozóny a migrační krize jsou takové, že si lidé myslí: ‚Ach, bože, drž Evropu daleko ode mě, způsobuje mi to problémy‘.“ Šéf britské vlády to prohlásil v rozhovoru pro magazín The Spectator.

Dlouhodobě by ale reakce mohla být, zajistěme, aby vztahy fungovaly, uvedl premiér pro magazín, který vyšel ve čtvrtek.

Cameron přitom naznačil, že oznámené referendum o vystoupení Velké Británie z EU chce pokud možno dlouho oddalovat. Hlasování by se mělo uskutečnit nejpozději roku 2017, tedy do dvou let.

Předtím chce Cameron, který se snaží podle vlastních slov vystoupení své země z EU zabránit, jednat s unijními partery o reformách, které by měly znovu vrátit více moci z Bruselu hlavním městům.

„Kvůli oběma krizím nevypadá Evropa na jedné straně dobře,“ řekl Cameron. Chápe pokušení lidí si říct: „Bylo by lepší se od této organizace oddělit.“ On si však myslí, že je to špatný závěr, zvláště vzhledem k jeho jednáním. Ty se ale můžou ještě protáhnout. Podle premiéra je obtížné přimět 27 členských zemí k souhlasu s věcmi, které jsou dobré pro Británii.

Cameron nyní navštěvuje vlády unijních partnerů, aby u nich propagoval postoj Londýna. Ve čtvrtek byl ve Varšavě, kde se setkal s konzervativní šéfkou vlády Beate Szydlovou. Ta už signalizovala dalekosáhlou podporu reformním návrhům svého britského kolegy, například v otázce omezování byrokracie či ohledně posílení národních států.

Rozdílné názory mezi Varšavou a Londýnem ale panují v otázce sociálního zajištění cizinců z EU v Británii. Cameron by příslušné dávky chtěl omezit. To by zasáhlo mnoho Poláků, kteří v Británii žijí a pracují. Britský premiér nicméně vyjádřil přesvědčení, že v této otázce je možné se dohodnout.

Čtěte také: Cameron uspěl. Britové udeří na islamisty i v Sýrii