Islamisté v Libyi podřízli přes dvacet egyptských křesťanů

Islamistické násilí

Islamisté v Libyi podřízli přes dvacet egyptských křesťanůAKTUALIZOVÁNO
Záběr z videa zveřejněného IS Foto: FOTO: Youtube
1
Svět
Sdílet:

Radikálové z Islámského státu (IS) dnes zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi. Videozáznam se podle agentury Reuters a dalších médií objevil na webech podporujících Islámský stát. Islamisté zavraždili 21 Egypťanů, příslušníků křesťanské koptské církve.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podle zprávy egyptské televize vyhlásil v zemi sedmidenní smutek a oznámil, že svolává krizové zasedání Rady národní obrany. Tu tvoří kromě hlavy státu premiér, ministři obrany a vnitra a nejvyšší armádní představitelé.

Vraždu egyptských koptů odsoudila respektovaná muslimská autorita, káhirská univerzita Al-Azhar. Stětí egyptských křesťanů označila za „barbarské“. Tato jedna z nejprestižnějších teologických institucí sunnitského islámu už nedávno vyzvala k „zabíjení a ukřižovávání teroristů“ z IS. „Al-Azhar trvá na tom, že takové barbarské činy nemají nic společného s náboženstvím, ať už jakýmkoliv,“ citovala z dnešního prohlášení univerzity agentura AFP. Agentura MENA citovala prohlášení mluvčího koptské církve, který potvrdil smrt 21 egyptských křesťanů zajatých ozbrojenci Islámského státu.

Na záznamu je zachyceno, jak ozbrojenci v černém oblečení nahnali zajatce v oranžových kombinézách, s rukama spoutanýma za zády, na pláž údajně nedaleko Tripolisu. Tam je přinutili pokleknout a uřízli jim hlavu.

Pětiminutový záznam nese titulek „Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže“ a na popisku stojí: „Lidé kříže, věrní stoupenci nepřátelské egyptské církve.“

Tisíce Egypťanů odjely do sousední Libye hledat práci po povstání ve své vlasti v roce 2011. Nedbali tak na varování své vlády, aby se nevydávali do jedné z nejnebezpečnějších zemí v regionu.

V lednu libyjská odnož IS oznámila, že unesla v Libyi 21 egyptských koptů. Káhira pak potvrdila, že při dvou různých útocích bylo v sousední zemi uneseno 20 egyptských občanů.

Hrůzná videa islamistů
20. srpna 2014 – Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video, na kterém zahalený muž podřízl amerického novináře Jamese Foleyho, jenž byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii; vraždu spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem.
2. září 2014 – Hnutí IS zveřejnilo na internetu video, na němž je vražda zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa. Na videu islamisté rovněž vyzvali vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.
14. září 2014 – IS zveřejnil na internetu video zachycující vraždu britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.
24. září 2014 – Alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli krátce předtím na severu země. Paříž podle nich nesplnila ultimátum, aby ukončila nálety na IS v Iráku. Na internetové video s násilnou smrtí pětapadesátiletého Hervého Gourdela, jemuž teroristé usekli hlavu, upozornila americká monitorovací služba SITE.
3. října 2014 – Na internetu se objevilo video zachycující vraždu britského humanitárního pracovníka Alana Henninga příslušníkem IS. Henning byl unesen krátce poté, co v prosinci 2013 vstoupil na syrské území z Turecka v humanitárním konvoji, který vezl potraviny a zdravotnické potřeby.
16. listopadu 2014 – Radikálové z IS zabili Američana Petera Kassiga, který byl unesen 1. října 2013, když cestoval do východosyrského města Dajr az-Zaur jako pracovník Speciální služby akutní pomoci a podpory (SERA). Jeho zabití opět natočili na video. V evropských médiích se objevily spekulace, že na nahrávce byli nejméně dva Francouzi a jeden Brit. Podle Paříže bylo možné rozeznat Francouze Maximea Haucharda, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013.
13. ledna 2015 – Radikálové z IS zveřejnili propagandistické video, na kterém prý malý chlapec zastřelil dva údajné agenty ruské tajné služby, kteří se prý snažili proniknout do IS v Sýrii.
24. ledna 2015 – Radikálové z IS zabili japonského rukojmího Harunu Jukawu, který padl do zajetí IS loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Video s údajným zabitím Jukawy označil za pravé japonský premiér Šinzó Abe.
31. ledna 2015 – Islámský stát zveřejnil videozáznam, který zachycuje zabití japonského novináře a dokumentaristy Kendžiho Gotoa. Do Sýrie odjel loni v říjnu, údajně se chtěl pokusit vyjednat propuštění Jukawy.
3. února 2015 – Na internetu se objevil videozáznam, na němž je vidět, jak ozbrojenci z IS zaživa upalují zajatého jordánského pilota Maáze Kasásby, jehož bylo Jordánsko připraveno vyměnit za vězněnou extremistku Sadžídu Rišávíovou; jednání se ale zadrhla. Kasásba padl do zajetí loni v prosinci, když se jeho letoun zřítil nad severem Sýrie.
15. února 2015 – Radikálové z IS zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny asi 21 mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi.   

Čtěte také: Za cigaretu bič nebo poprava. Trestu neunikl ani šéf policie

Sdílet:

Hlavní zprávy