Rozpad ANO v regionech bude pokračovat. Zastavit ho nelze

Drolení hnutí ANO

Rozpad ANO v regionech bude pokračovat. Zastavit ho nelzeNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Zatímco v průzkumech veřejného mínění stále drží první příčky, ve městech se mu zoufale nedaří. Hnutí ANO se v regionech hroutí jedna organizace za druhou, většinou poté, co se mezi sebou lidé z uskupení vicepremiéra Andreje Babiše nesmiřitelně rozhádají. Na loňský trend navázalo ANO i letos. A po problémech v Karlových Varech, jižních Čechách nebo v Prostějově je jasné, že regionální nákaza v ANO pokračuje. Podle politologů i druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka recept na její zastavení neexistuje.

Jedno město za druhým ztrácelo hnutí ANO v prvním roce po komunálních volbách. Jen namátkou – Ústí nad Labem, České Budějovice, Most, Opava, Frýdek-Místek, Praha. Tady všude se rozpadly koalice většinou poté, kdy se do sebe pustili lidé z ANO. Z hnutí, kde chtěli dělat všechno jinak.

Vedení v čele s Andrejem Babišem zrušilo několik organizací, jenže odstrašující případ nezafungoval a rozpad pokračuje i letos. V Karlových Varech odešli z ANO všichni zastupitelé, na jihu Čech opouštěli členové buňky na Prachaticku, Strakonicku, Písecku či v Českém Krumlově, naposledy se tento týden fakticky rozpadla organizace v Prostějově.

Podle politologů nejde o náhodu. Tolik koalic či stranických organizací se jednomu subjektu v Česku ještě nikdy nerozpadlo.

„Dnes je jasné, že ty velké problémy hnutí ANO v regionech mohou pokračovat, a pokud bych měl odhadovat, troufám si říci, že k nim skutečně docházet bude. Vedení hnutí to nemůže vyřešit, nejde to. Recept na zastavení toho rozpadu neexistuje,“ je přesvědčený politolog Stanislav Balík.

Krajské volby přivodí další problémy

Ten potvrzuje svá slova pro deník ECHO24.cz z loňského podzimu – jde prý o jasný důsledek toho, jaký konglomerát hnutí ANO v regionech je. Podle Balíka bude zajímavé sledovat, co s rozpadajícím se hnutím v regionech udělají blížící se krajské volby. V případě úspěchu se totiž mohou někteří potížisté k hnutí znovu přimknout, na druhou stranu ale vzroste počet nespokojených a frustrovaných, kteří se třeba nedostanou dost vysoko na kandidátce.

„S krajskými volbami je to podobné jako s těmi komunálními. Ty nepřinesly hnutí ANO vůbec žádný profit a je otázkou, zda do nich vůbec mělo jít. Ani v krajských volbách nemá hnutí co získat. Nepotřebuje totiž být zastoupeno na všech úrovních, nemá stranickou strukturu. ANO funguje jinak. Dělá akvizice známých a ve svých oborech úspěšných lidí a stojí centrálně na Andreji Babišovi. Krajské volby tak zřejmě přivodí další problémy,“ odhaduje politolog.

Do potíží se babišovci v regionech dostávají většinou sami. Scénář bývá často podobný: v hnutí vypukne mocenský boj a přetahovaná o křesla a místní buňka ANO se rozštěpí. To navíc následně mnohdy položí i koalici ve městě. Když se skládá nová, ANO je buď zcela mimo hru, nebo hraje na radnici podstatně menší roli. Tím hnutí v regionech samo opouští ve volbách těžce vydobyté pozice.

Faltýnek: Recept opravdu není

Jak upozorňuje další oslovený politolog Ladislav Mrklas, rozklad regionálních struktur může u podobně nezakotveného hnutí znamenat velké množství ztracených hlasů. Zvláště pokud hnutí opouštějí vlivné osobnosti typu úspěšných podnikatelů, na které je vždy navázáno větší množství lidí.

„Pokud první výstražné signály v podobě rušení organizací vedením ANO nezafungovaly, pak to začíná být pro Andreje Babiše velký problém. Protože mu v hnutí začíná fungovat autonomní struktura víceméně nezávislá na centru. O tom by mu ostatně mohly všechny velké strany vyprávět. I když ty nejsou řízeny tak autokratickým způsobem,“ dodává Mrklas.

Poslední štěpení zasáhlo tento týden prostějovskou organizaci, kde kvůli neshodám odešlo 12 ze zhruba čtyř desítek členů včetně podnikatelky Hany Naiclerové, která byla lídrem hnutí při posledních komunálních volbách. Prostějovská organizace je mimochodem domovskou buňkou prvního místopředsedy hnutí a Babišovy pravé ruky Jaroslava Faltýnka, který je tu zastupitelem od 90. let.

Čtěte také: Další organizace ANO se rozpadla. Tentokráte v Prostějově

Podle Faltýnka prosazovali odpadlíci ve městě destruktivní politiku, s níž zbytek organizace, i když je tu v opozici, nesouhlasil. A rozchod byl tak logickým krokem. Pokud se ale týká dalších měst a ostatních rozpadajících se organizací, na to Faltýnek ani zbytek vedení ANO žádné řešení nemají.

„Na to žádný recept neexistuje. Vedení hnutí většinou nevstupuje do těchto lokálních záležitostí, i když já jsem se pokusil pomoci vyřešit situaci v Praze a nyní se budu asi více věnovat situaci v Brně. Ale to není možné ve všech městech republiky,“ řekl Faltýnek deníku ECHO24.cz.

Více čtěte: Regionální nákaza ANO. Která další koalice se rozpadne?