Volební brožura ANO? Dohled nad hospodařením stran řeší Babišovu „knihu“

Babišova „nekampaň“

Volební brožura ANO? Dohled nad hospodařením stran řeší Babišovu „knihu“NOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Nová „kniha“ bývalého ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše zaujala nejen jeho voliče a kritiky, ale také úřad, který má na starosti hospodaření stran. Ten si nyní láme hlavu, jak vlastně definovat Babišův literární počin a zda tím hnutí neporušuje pravidla předvolební kampaně. Ačkoliv sám Babiš hovoří o „své první knize“, zákonné parametry knihy nesplňuje, možná jde spíš o předvolební brožuru. Hnutí ANO navíc samo připouští, že knihu bude vyúčtovávat v rámci předvolební kampaně.

„Andrej Babiš nazval svůj produkt knihou, ačkoliv nesplňuje hned několik náležitostí dle zákona o neperiodických publikacích,“ uvedl pro server Echo24 Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle zákona o neperiodickém tisku musí povinně kniha obsahovat název díla, autora, jméno a sídlo vydavatele, rok prvního vydání a jméno a sídlo tiskárny. Pokud toto není v knize uvedeno, tak nesmí být podle zákona vůbec veřejně šířena. Právě Babišova „kniha“ ale řadu z těchto zákonných podmínek nesplňuje. Není tu třeba sídlo vydavatele či jméno tiskárny. 

Kniha nebo brožura

Podle Outlého se tak klidně může jednat o předvolební brožuru. „Pokud je to rozdáváno zdarma, tak si myslíme, že ten princip je stejný, jako u rozdávání letáků. Z mého pohledu je to brožura, která propaguje myšlenky politického kandidáta a ta samozřejmě musí podle zákona nést označení zadavatele a zpracovatele a také označení politické strany. A ani jedno jsem tam nenašel,“ řekl pro Echo24 Jan Outlý. 

Podle Outlého nejsou tedy splněny ani náležitosti předvolební brožury. Logo hnutí ANO ani další povinné informace v knize opravdu nejsou. Na poslední straně je napsáno jen – Andrej Babiš. O čem sním, když náhodou spím. Vydání první, Praha 2017. A nakonec je tu odkaz na Babišův Facebook.

Úřad se bude knihou zabývat

I samo hnutí ANO navíc připouští, že „knihu“ budou vyúčtovávat v rámci předvolební kampaně 2017, na kterou mají strany limit 90 milionů korun. „Volební program bude částečně vycházet z té vize, ale představíme ho na přelomu srpna a září, kdy budeme mít programovou konferenci,“ uvedla Babišova tisková mluvčí Lucie Kubovičová. Právě vize je popsána v Babišově knize.

Pokud to úřad vyhodnotí jako předvolební brožuru, hnutí ANO by mohlo mít problémy. Jaké důsledky z toho pro Andreje Babiš jako fyzickou osobu či hnutí ANO mohou plynout, Jan Outlý aktuálně říci nechtěl. Ale knihou, kterou Babiš na každém kroku zadarmo rozdává svým podporovatelům, se úřad zřejmě bude zabývat.

„Až se tím úřad začne zabývat, tak se to dozvíte. Řeknu to tak, že už jsme si toho všimli a zaujalo nás to,“ odpověděl Outlý na otázku, jaký postih Babišovi za chybějící informace hrozí a zda je to tedy součástí zákona a zda to tedy spadá do kompetence jeho úřadu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte více: Babišovi se zdá o poctivé politice a pyšném placení daní

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články