Kritika zabrala, ANO obrací. Zákon o médiích je protidemokratický

ODPOLITIZOVÁNÍ, NEBO STŘET ZÁJMŮ?

Kritika zabrala, ANO obrací. Zákon o médiích je protidemokratickýNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Kritika, která se snesla na návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu, zřejmě dosáhla svého. Poslanci opatrně připouští, že návrh popírá princip parlamentní demokracie. Přiznávají proto, že stávající podoba novely musí nejprve projít důkladnou debatou a že jsou důležitější zákony, které by měly být projednávány. A to dokonce i zákonodárci z hnutí ANO, jehož mediální expert Martin Komárek je „mluvčím“ návrhu. Bylo to přitom právě ANO, které mělo novelizaci veřejnoprávních médií ve svém předvolebním programu.

Za návrhem stojí skupina poslanců, kteří jím podle svých slov zamýšlejí posílit nezávislost České televize a Českého rozhlasu na politických stranách. Navrhují proto, aby kandidáty na členy obou rad navrhovalo 22 nevládních organizací – mezi nimi třeba Český helsinský výbor, Syndikát novinářů ČR nebo Federace židovských obcí v ČR. Kritici se ale varují, že tím dojde pouze k ještě většímu střetu zájmů. A zpochybňují legitimitu dvacítky vybraných institucí.

Podle informací deníku E15 podpora pro novelu mezi poslanci, včetně těch z ANO, slábne. Údajně o návrhu pochybují i ti, kteří se pod něj podepsali. O slábnoucí podpoře však Martin Komárek nechce spekulovat. „Nevím o tom, ale samozřejmě by bylo zvláštní, že když se člověk pod něco podepíše, aby to odvolal,“ řekl pro Echo24. Současně dodal, že mu je jedno, kolik podpisů pod návrhem zůstane. „Poslanecký návrh je legitimní, když je pod ním podepsaný i jen jeden poslanec. A já za návrhem stojím,“ dodal.

Pod návrhem je podepsáno 15 poslanců v čele s Martinem Komárkem (ANO). Dále novelu svým podpisem podpořili: Jana Lorencová (nestr. za ANO), Jiří Zlatuška (ANO), Stanislav Berkovec (ANO), Kristýna Zelienková (nezařazená, zvolená za ANO), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Jaroslav Klaška (KDU-ČSL), Marie Benešová (ČSSD), Jaroslav Zavadil (ČSSD), Petr Gazdík (STAN), Jan Farský (STAN), Marek Černoch (Úsvit) a Olga Havlová (Úsvit).

Ještě v prosinci přitom Komárek tvrdil, že bude usilovat o to, aby se návrh novely dostal na program jednání sněmovny co nejdříve. Dnes ale říká, že jsou důležitější zákony, které se musí projednat. „Vím, že sněmovna má větší priority. Teď se třeba strhne bitva o stavební zákon. V Česku totiž nemáme rychlostní železnice, potřebujeme stavět další dálnice, zatímco ČRo a ČT už máme. Ty už vysílají,“ řekl Komárek.

Obdobně mluví i další člen volebního výboru Stanislav Berkovec (ANO). „Jsou tu důležitější zákony, které si zaslouží naši pozornost,“ uvedl pro Echo24 a dodal, že ANO sice mělo ve svém předvolebním programu, že se bude zabývat novelizací veřejnoprávních médií, podle něj je ale tento zákon běh na delší trať. „Jsem z toho trochu rozpačitý,“ uvedl s odkazem na seminář, který se ohledně novely uskutečnil na půdě Poslanecké sněmovny a který byl podle Berkovce „poměrně bouřlivý“.

Čtěte také: Po novele by vysílání ČT asi nebylo nezávislé, přiznává vláda

Martin Komárek byl však s průběhem semináře, nad kterým převzal záštitu, spokojený. „Řekl bych to asi tak: přišel za mnou Vít Kolář, mluvčí ČT a poděkoval mi, že nečekal, že bude seminář tak vyrovnaný a že nabídne prostor pro obě strany,“ řekl Komárek a podotkl, že to je přitom právě Česká televize, která návrh silně kritizuje. „Jak jistě víte, pan generální ředitel Petr Dvořák s tím nesouhlasí a férově proti tomu snáší argumenty,“ dodal Komárek.

Proti návrhu novely je také Martin Kolovratník (ANO), rovněž člen volebního výboru. „Nesouhlasím s tím. Nelíbí se mi to provedení – popírá to princip parlamentní demokracie. Tvrdím, že je to protidemokratické,“ řekl pro Echo24. Teď se totiž podle Kolovratníka může stát radním kdokoliv, kdo získá podporu ve sněmovně. „Ale v navrhované novele to jde mimo kontrolu veřejnosti,“ dodal s tím, že má v hlavě připravený jinou variantu, kdy by se část pravomocí pro výběr kandidátů přenesla na Senát. „A jednoho by klidně mohl jmenovat i prezident,“ dodal poslanec.

Nezávislost veřejnoprávních médií v ohrožení?

Proti novele se staví obě veřejnoprávní média. Varují, že tím dojde leda tak k ještě většímu střetu zájmů. Upozorňují také na netransparentní výběr dvacítky institucí a varují, že se tím zhorší stávající praxe. „Deklarovali jsme své připomínky k této novele, která neřeší naše důležité střednědobé a dlouhodobé problémy a která by ve svém důsledku mohla vést k omezení nezávislosti fungování obou médií veřejné služby,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Mluvčí ČRo Jiří Hošna dodal, že by rozhlas novelu zákona více než uvítal, ovšem s navrhovanou podobou novely nesouhlasí. „Stávající zákon je zastaralý a nevyhovující. Novele se tedy nebráníme, ale byli bychom rádi, aby to byla novela komplexní a dobře zpracovaná, aby zákon řešil podstatné věci, které nás pálí – například digitalizaci či FM pokrytí našich celoplošných stanic,“ uvedl pro Echo24 Hošna.

Seznam organizací, které by podle novely předkládaly předsedovi Senátu kandidáta do Rady ČRo a do Rady ČT: 

Akademie věd České republiky 
Asociace profesionálních divadel České republiky 
Asociace producentů v audiovizi 
Asociace režisérů a scénáristů – ARAS 
Česká biskupská konference 
Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně 
Česká rada dětí a mládeže 
Česká unie sportu 
Českomoravská konfederace odborových svazů 
Český filmový a televizní svaz – FITES 
Český helsinský výbor 
Ekumenická rada církví v České republice 
Federace židovských obcí v České republice 
Herecká asociace 
Hospodářská komora České republiky 
Česká konference rektorů 
Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky 
České centrum Mezinárodního PEN klubu 
Svaz měst a obcí České republiky 
Syndikát novinářů České republiky 
UNIE – odborový svaz orchestrálních hudebníků ČR 
Asociace ekologických organizací Zelený kruh

Čtěte také:

Další náklady. Vedle televizí si Češi budou muset vyměnit i rádia

ČT a ČRo bijí na poplach. ‚Komárkův‘ návrh přinese obrovský střet zájmů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články