Řeckou vládu zkusí sestavit šéf opozice. Moc šancí nemá
Krize v Řecku
Po rezignaci premiéra Tsiprase se dnes vůdce řecké opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis setká s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem, aby od něj dostal mandát k vytvoření nové vlády. Oznámila to agentura Reuters. Parlamentní matematika mu ale dává malé šance, nejpravděpodobnější jsou mimořádné volby. Současně s tím se od vládní strany SYRIZA odštěpilo 25 radikálně levicových poslanců, kteří založí novou stranu Lidová jednota.
Mandát od prezidenta dostane Meimarakis krátce poté, co dosavadní předseda řecké vlády Alexis Tsipras svůj úřad složil a s ním i celá vláda. Tsipras požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.
Odstupující premiér přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli, což si jeho strana vytyčila. Novou tříletou dohodu o záchranném programu bude ale podle něj nutné dodržet. Je to prý to nejlepší, čeho bylo možné ve vyjednávání dosáhnout.
Meimarakis už ve čtvrtek na tiskové konferenci upozornil, že bude usilovat o to, aby měl možnost sestavit vládu on. Připomněl, že po lednových volbách má v případě neúspěchu vítězné strany právo další strana v pořadí, aby se pokusila v rámci stávajícího čtyřletého mandátu parlamentu o vytvoření nového kabinetu. Nová demokracie v posledních volbách skončila jako druhá.
Greece PM loses 25 Syriza members as they form new party http://t.co/wxDJnqRIa6 pic.twitter.com/bPzO9hswZs
— CBC News (@CBCNews)
21. Srpen 2015
Podle agentury Reuters jsou ale Meimarasovy šance malé a Nová demokracie nemá moc možností a poslanců, jak po Tsiprasově demisi vládu sestavit. Stále je tak nejpravděpodobnější možnost mimořádných parlamentních voleb.
Tsipras už ve čtvrtek požádal prezidenta Prokopise Pavlopulose, aby vypsal co nejdřív nové volby. Podle ústavy ale musí dostat šanci k sestavení kabinetu další strany.
Prezident proto dnes pověřil šéfa Nové demokracie, která byla v lednu ve volbách druhá, aby vládu sestavil on. Evangelos Meimarakis na to má tři dny. Většina znalců se ale kloní k tomu, že se mu nepodaří získat dostatek spojenců a že se budou konat volby. Nejčastěji se v médiích hovoří o 20. září jako o jejich termínu. Konečné slovo ale má v tomto směru prezident.
V mimořádných volbách by se mohla o hlasy voličů ucházet i nová strana Lidová demokracie, kterou se rozhodlo založit 25 nyní již bývalých rebelujících poslanců SYRIZY. V jejím čele bude bývalý ministr energetiky Panajotis Lafazanis, který vedl extrémně levicové křídlo v SYRIZE a celou dobu bojoval proti dohodě s věřiteli a byl nejtvrdším kritikem Tsiprasovu postupu. Tsipras ho při červencových změnách ze své vlády odvolal.
S 25 mandáty se Lidová jednota stává třetím nejsilnějším parlamentním blokem po formaci SYRIZA a opoziční Nové demokracii. Podle informací tlevize mezi 25 poslanci není bývalý ministr financí Janis Varufakis ani mluvčí Tsiprasovy vlády.