Potratová pilulka startuje. Nemocnice ji ale nemohou sehnat

ŠETRNĚJŠÍ INTERUPCE

Potratová pilulka startuje. Nemocnice ji ale nemohou sehnat
Potratová pilulka, ilustrační foto Foto: Blog - budkocka.cz
1
Domov
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Potratů rok od roku ubývá. Díky antikoncepčním pilulkám. Od pondělí by v lékárnách měla být další pilulka proti dětem, tentokrát potratová. Nemocnice, i přes velký zájem, ji zatím nemají. Není totiž k sehnání. Proti nové a šetrnější metodě přerušení těhotenství podepsalo petici přes sedmdesát tisíc lidí.

Dvacet tři tisíc žen šlo v České republice minulý rok na potrat. Šestnáct a půl tisíce z nich podstoupilo miniinterupci, tedy umělé přerušení těhotenství do osmého týdne. Přitom ve druhé polovině osmdesátých let se ročně provedlo podle Českého statistického úřadu přes sto tisíc potratů. Za jejich úbytek může z velké části antikoncepční pilulka. Od pondělí by měly mít k dispozici české ženy další pilulky, které jim zabrání mít děti. K miniinterupci totiž bude stačit spolykat tři tablety Mifegynu a po 36 hodinách čtvrtou tabletu, tentokrát Misoprostolu, který vypudí plod z těla.

Potrat bez narkózy

Primáři gynekologických oddělení oslovení serverem ECHO24.cz se shodli, že s potratovými tabletami sice úplně neodpadnou zdravotní problémy spojené s potratem, a proto je důležité, aby i v případě interupce pomocí tablet byla žena pod lékařským dohledem. „Komplikace po potratu jsou v zásadě stejné jak u pilulky, tak u chirurgického zákroku. V jeho případě se ale mohu přidat i komplikace spojené se samotným operačním výkonem,“ poskytla názor lékařů mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Interupci totiž lékaři provádí pod narkózou, což je další zásah do lidského organizmu. „Tuto variantu interupce (pomocí pilulky – pozn. red.) rozhodně chceme zavést, neboť je šetrnější než chirurgický zákrok," sdělil primář tamního gynekologicko-porodnického oddělení Pavel Antonín.

Momentálně nás limituje skutečnost, že lék není k sehnání.

Mrázová však upozornila, že i přesto, že žena nemusí podstoupit operaci, je nevýhoda pilulky v tom, že k potratu může dojít až během jednoho či dvou týdnů, tedy mimo nemocnici a bez dozoru lékaře. Brněnská fakultní nemocnice se zavedením potratové pilulky počítá, ale zatím ji nemá. Nemá ji ani Nemocnice Havlíčkův Brod. „Momentálně nás limituje skutečnost, že lék není k sehnání," upozornil na problém primář Antonín.

Potíž se zákonem

Ačkoliv potratovou pilulku schválil před rokem Státní ústav pro kontrolu léčiv pod podmínkou, že k jejímu užití dojde pod dohledem lékaře v nemocnici, primář Gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Popelka si se zavedením potratů pomocí tablet není zatím zcela jistý. „On i jeho tým bude postup v této záležitosti zvažovat v kontextu české legislativy, názoru odborné lékařské společnosti a rozhodnutí vedení nemocnice,“ sdělila stanovisko primáře mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Právě na rozpor s českou legislativou upozornila v ČT24 gynekoložka Xenie Preiningerová. Potratový zákon totiž uvádí, že umělé přerušení těhotenství musí být provedeno v lékařském zařízení. „Žena sice užije tabletku v nemocnici, ale odchází potratit kdovíkam. Ten potrat neproběhne v nemocnici,“ vysvětlila Preiningerová, proč se zavedením potratové tablety nesouhlasí. Hnutí Pro život, se kterým gynekoložka spolupracuje, proti tomuto způsobu přerušení těhotenství proto sehnalo pod petici sedmdesát tisíc podpisů.

Sdílet:

Hlavní zprávy