Rána Agrofertu? Poslanci nakonec couvnou, ohrozili by vládu
Veřejné zakázky a střet zájmů
Veřejných zakázek se nesmí účastnit firmy, které minimálně z deseti procent vlastní členové vlády. Návrh TOP 09, který minulý týden podpořili i dva koaliční poslanci, vyvolal ve sněmovně rozruch. Vážně mluvit o jeho případné podpoře chtějí sociální demokraté a proti nejsou ani někteří poslanci lidovců. Přesto se dá očekávat, že koaliční partneři hnutí ANO nakonec couvnou. Podpora opozičního návrhu by totiž téměř jistě znamenala pád vlády.
‚Demokratický systém Česka se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení.‘ Necelý rok staré usnesení sjezdu ČSSD mohou její poslanci prosadit do praxe už za několik málo týdnů.
Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) totiž minulý týden navrhl dvě změny k zákonům o veřejných zakázkách a o střetu zájmů. Zatímco podle prvního návrhu by ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem, podle druhého by se veřejných zakázek nesměly účastnit firmy, které minimálně z deseti procent vlastní členové vlády.
Právě pro tuto změnu před několika dny na ústavně-právním výboru hlasovali poslanci ČSSD Lukáš Pleticha a KDU-ČSL Pavla Golasowská. A minimálně sociální demokraté chtějí o podpoře novinky z pera TOP 09 ještě jednat.
„My jsme se o tom už bavili na klubu, počkáme, jak proběhne projednávání ve druhém čtení ve sněmovně a určitě se k tomu ještě vrátíme. Je to pozměňovací návrh, o kterém stojí za to diskutovat,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.
Faltýnek: Je to nesmysl
Druhý návrh, tedy vlastnictví firem ministry, podle Sklenáka sociální demokraté v současném znění nepodpoří. Přesto si je vědom, že i návrh týkající se účasti ve výběrových řízeních je spíše jakýmsi opozičním testem pevnosti koalice.
Jasné slovo zatím nechtějí říci lidovci, kteří o podpoře či odmítnutí návrhů ještě nejednali. „Já si principiálně dokážu nějakou úpravu představit, ale nevím, zda to nezasahuje do práva být volen. Musím si ten návrh konkrétně prostudovat,“ říká například ministr zemědělství a první místopředseda lidovců Marian Jurečka a dodává: „Obecně si myslím, že Andrej Babiš má střet zájmů, to jsem říkal opakovaně. To si ale především musí vyhodnotit voliči ANO. My jsme po volbách stáli před tím, že buď zvolíme tuto koalici, nebo půjdeme k předčasným volbám. To byla politická realita.“
Více čtěte: Omezit Babišův střet zájmů se rozhodli i dva vládní poslanci
I když je u obou koaličních partnerů hnutí ANO hned několik poslanců, kteří by navrhované změny rádi podpořili, nedá se očekávat, že sněmovna novinky TOP 09 nakonec schválí. Jak mimo záznam upozorňují lidé z vedení ČSSD i lidovců, schválení změn by téměř jistě znamenalo konec koaliční spolupráce. Hnutí ANO se totiž logicky o návrzích poslance Plíška kvůli svému šéfovi odmítá bavit. A Babišovcům vadí už to, že změny prošly díky koaličním partnerům výborem.
„Určitě si o tom hlasování musíme promluvit. Zatím to nebylo tématem koaličního jednání, ale já si myslím, že to na řadu přijde. Osobně jsem toho názoru, že je to nesmysl,“ uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Bavme se spíše o dotacích, vyzývá ODS
Prosadit návrhy bude pro TOP 09 extrémně těžké i z důvodu, že se proti s největší pravděpodobností postaví také ODS. Ta má debatu o obou novinkách teprve před sebou, dlouhodobě ale prohlašuje, že není dobré přijímat změny navázané na konkrétní osobu. I když jde v tomto případě o Babiše, proti kterému občanští demokraté brojí.
„Osobně si nemyslím, že je vhodné a prozíravé měnit zákon kvůli konkrétní osobě nebo konkrétnímu činu. Mám navíc na kolegy z TOP 09 k těm návrhům plno dotazů. Nesmíme se na to dívat jenom tím, že jde o Andreje Babiše. Když je tam navrženo deset procent vlastnictví, kde jsou práva těch zbylých 90 procent vlastníků? A i kdyby menšinový akcionář říkal, že se nechce ucházet o veřejnou zakázku, co ten zbytek? Obávám se, že by to mohlo také skončit tak, že nám nebudou do obecních zastupitelstev chtít kandidovat živnostníci a podnikatelé,“ varuje šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Mnohem větší pozornost by podle něj měli poslanci upřít na dotace, které dnes Babišův konglomerát získává: „Když někdo v exekutivě současně obdrží dotace, to už je úplně jiný příběh. O tom bychom chtěli diskutovat.“
Zůstane u varování
Sněmovna by o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, k němuž Plíšek svou změnu omezující ministry připojil, měla jednat příští týden. Definitivně rozhodnuto pak bude do jara, kdy musí zákon vstoupit v platnost. Poslanci ČSSD i KDU-ČSL tak mají ještě několik posledních týdnů na rozhodování, zda proti střetu zájmů svého koaličního partnera zasáhnout. Dá se ale předpokládat, že celá věc skončí pro Babiše pouze varováním.
„Andrej Babiš před volbami prohlašoval, že pokud vstoupí do politiky, nebude mít zájem se účastnit státních zakázek. Opak je pravdou. Je samozřejmě otázka, jak se nakonec zachovají vládní poslanci, ale doufám, že návrh podpoří. A že tak sociální demokracie naplní usnesení svého sjezdu, kde velkou část věnovala kumulaci ekonomické, politické a mediální moci,“ dodává Plíšek.