Belgie chce vyšetřit mučení gayů v Čečensku

Pronásledování homosexuálů v Čečensku

Belgie chce vyšetřit mučení gayů v ČečenskuNOVÉ
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov Foto:

FOTO: kremlin.ru

Svět

Echo24

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders je znepokojen zprávami od národních a mezinárodních organizací o násilí na homosexuálních mužích v Čečenské republice, uvedlo na svých webových stránkách belgické ministerstvo zahraničí. Pokud se zprávy potvrdí,je stěžejní, aby bylo otevřeno vyšetřovaní, pokračuje vyjádření ministra.

Zprávy o rozsáhlé diskriminaci homosexuálů se začali objevovat, poté co ruský deník Novaja Gazeta 4. dubna přinesl článek o mučení a unášení homosexuálů v Čečně.

Závěry deníku potvrdila Ruská LGBT síť, nezisková organizace monitorující diskriminaci homosexuálů v Ruské federaci. Podle zdrojů organizace jsou v Čečensku unášeni muži byť jen z podezření z homosexuality. Jeden ze zadržených byl údajně bit hadicí a mučen elektrický proudem. Cílem bylo z něj vymlátit přiznání, že je gay a udání dalších homosexuálů.

Zatčení jsou na celách drženi po třiceti. Další zdroje uvádí, jak spatřili unášení homosexuálů lidmi v uniformách policejní zásahové jednotky. Svědci popisují hromadné mučení vězňů. Několik mělo být ubito k smrti. Zadržením nebylo podáváno jídlo v dostatečném množství. Ruská LGBT síť na svých webových stránkách uvádí, že rozkaz k zatýkání homosexuálů přišel od vůdců Čečenské republiky. Nezisková organizace začala připravovat evakuaci homosexuálů z Čečenska.

Čečenské úřady vše popřely. Mluvčí čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova podle BBC označil zprávy za lži a uvedl, že homosexuálové „prostě v republice neexistují“.

Ramzan Kadyrov vládne v Čečensku, autonomní republice Ruské federace, od roku 2007. Je to autoritářský vůdce, disponuje soukromou milicí, často bývá obviňován z porušování lidských práv, píše BBC. Je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Čtěte také: Drama v Čečně – úřady pořádají hon na gaye

Související články