1 Pronásledování homosexuálů v Čečensku

Belgie chce vyšetřit mučení gayů v Čečensku

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders je znepokojen zprávami od národních a mezinárodních organizací o násilí na homosexuálních mužích v Čečenské republice, uvedlo na svých webových stránkách belgické ministerstvo zahraničí. Pokud se zprávy potvrdí,je stěžejní, aby bylo otevřeno vyšetřovaní, pokračuje vyjádření ministra.

Zprávy o rozsáhlé diskriminaci homosexuálů se začali objevovat, poté co ruský deník Novaja Gazeta 4. dubna přinesl článek o mučení a unášení homosexuálů v Čečně.

Závěry deníku potvrdila Ruská LGBT síť, nezisková organizace monitorující diskriminaci homosexuálů v Ruské federaci. Podle zdrojů organizace jsou v Čečensku unášeni muži byť jen z podezření z homosexuality. Jeden ze zadržených byl údajně bit hadicí a mučen elektrický proudem. Cílem bylo z něj vymlátit přiznání, že je gay a udání dalších homosexuálů.

Zatčení jsou na celách drženi po třiceti. Další zdroje uvádí, jak spatřili unášení homosexuálů lidmi v uniformách policejní zásahové jednotky. Svědci popisují hromadné mučení vězňů. Několik mělo být ubito k smrti. Zadržením nebylo podáváno jídlo v dostatečném množství. Ruská LGBT síť na svých webových stránkách uvádí, že rozkaz k zatýkání homosexuálů přišel od vůdců Čečenské republiky. Nezisková organizace začala připravovat evakuaci homosexuálů z Čečenska.

Čečenské úřady vše popřely. Mluvčí čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova podle BBC označil zprávy za lži a uvedl, že homosexuálové „prostě v republice neexistují“.

Ramzan Kadyrov vládne v Čečensku, autonomní republice Ruské federace, od roku 2007. Je to autoritářský vůdce, disponuje soukromou milicí, často bývá obviňován z porušování lidských práv, píše BBC. Je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Čtěte také: Drama v Čečně – úřady pořádají hon na gaye

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.