Tajemné zákoutí Miloše Zemana

Editorial Týdeníku Echo

Tajemné zákoutí Miloše Zemana
Snímek prezidenta Miloše Zemana z Pressklubu na Frekvenci 1 (září 2014) Foto: Foto: Frekvence 1
1
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Trochu ve stínu české debaty o situaci na Ukrajině a s ní spojené ruské ingerenci zůstává dění na jihu Evropy. V zemích, které nejvíce postihla krize eurozóny, ve Španělsku a Řecku, sílí radikální levicová hnutí, která se otevřeně hlásí k marxismu. Můžeme se donekonečna přít o výhodách a slabinách eura. Mohou se vést vzrušené debaty, zda nová evropská měna a jednotná monetární politika jsou hlavními viníky velké sociální krize v jižních evropských zemích, nic to ale nezmění na faktu, že se poměrně velké skupiny obyvatel spojují proti politice v Bruselu, která má jen přikrývat zájmy Německa.

V Řecku, jež se stalo evropským synonymem krize, budou brzy volby a v nich může vyhrát marxistická levicová strana Syriza, která zcela odmítá dosavadní evropskou politiku. Nemenší sympatie má ve Španělsku strana Pabla Iglesiase, která hájí podobně vyhrocenou levicovou doktrínu. Protievropská jsou i nově vznikající pravicová hnutí, patrná je změna evropské rétoriky tradičních pravicových stran, ale s výjimkou Británie nemají zatím takový ohlas. Považujeme za užitečné vývoj v Evropě sledovat, proto z propadliště dějin vytahujeme na titulní stranu Che Guevaru a hlavní téma doplňujeme diskusním Salonem, do nějž jsme kromě českého zástupce pozvali španělského obchodníka a řeckého profesora moderních dějin, kteří oba svým krajanům rozumějí.

Dění na Východě, naše role ve střední Evropě a vztah k Rusku pro nás ale zůstávají důležité a obsáhle se k nim vrátíme v příštím vydání. Zároveň je pravdou, že úroveň této debaty, aspoň u českých politiků, upadá, je spíš směšná a postrádá významovou akceleraci. Mistrem karikatury se stává Miloš Zeman, jenž ukrajinsko-ruské téma vytahuje způsobem, jímž chce spíš testovat, jak silnou vlnu odporu zase přivolá, a zjistit, zda pražská kavárna náhodou neodjela na delší dobu na hory. A vůbec, ta Zemanova obsedance dívčí punkovou kapelou Pussy Riot a neustálé zdůrazňování jejich sexuálního náboje (prezident o ní mluví jako o pornografické) musí evidentně mít nějaké temné pozadí ukryté v prezidentově dětství. To už opravdu není na seriózní politologický rozbor, spíš by bylo lepší přivolat na pomoc nějakého zkušeného psychoanalytika.

Miloš Zeman bude muset ukrajinské fašisty a holky z Pussy Riot na chvilku vykouřit z hlavy, protože je nucen na Hradě řešit jiný akutní problém. Jeho kancléř Mynář totiž udělal realitní obchod roku, když své milence pořídil vilu v Praze za 5 milionů korun. Realitní obchody jsou vůbec rizikovou disciplínou pro domácí politický a státní aparát a kdejaký panáček už na to dojel. Asi také proto, že nákupy bytů, domů a pozemků jsou pro lidi ještě představitelné obchody – na rozdíl od miliardových machinací – a každý dospělý člověk se s nějakým tím nákupem bytu nebo chaty setkal a ví, co v kraji stojí. Prezident sice už dlouho vysílal signály, že se svého kancléře chce zbavit, to však nemění nic na tom, že si Miloš Zeman za své spolupracovníky vybírá svérázné obchodníky, kteří patří spíš k místnímu podnikatelskému undergroundu než do ankety Podnikatel roku.

Co dále najdete v novém čísle Týdeníku ECHO?

Hlavní téma o Španělsku a Řecku dále rozebírá Lenka Zlámalová s hosty diskusního Salonu: španělským advokátem Guillermo Morenem, řeckým profesorem Kostasem Tsivosem a státním tajemníkem pro EU Tomášem Prouzou.

O pozoruhodném prolínání české levice, pravice, xenofobů a ezoteriků s kremelskou propagandou, píše na příkladě několika českých serverů Vladimír Ševela.

Cesta do pekla dlážděná sociálními dávkami. Petr Holub dochází ve své analýze k zajímavému zjištění: Česko svou „rodinnou“ politikou jen pokračuje v trendu normalizačních vlád. Tento model ale ve svobodné společnosti nefunguje a naopak prohloubí sociální a demografické problémy.

Stačí vyšší nezaměstnanost a radikály budeme mít i u nás. Naštěstí se tato vláda zdá konečně moudrá a komunikuje se všem, říká v rozhovoru šéf odborů Josef Středula.

Oligarchie ráno, demokracie odpoledne, monarchie k večeři. Současné Rusko je surreálným světem, kde nic není pravda a všechno je možné, rozebírá Martin Weiss pozoruhodnou knihu britsko-ruského televizního novináře Petera Pomerantseva.

Na pohřebištích ve starém Egyptě to žilo a v říších faraonů nic nebylo jen na efekt, říká v rozhovoru mladá egyptoložka Hana Vymazalová.

Národní divadlo na zlomu období a ér. V jakém stavu je po dlouhém působení Michala Dočekala činohra a jak je na tom po podobném panování Petra Zusky balet?

Homeland je seriálem, který se úspěšně pokusil o restart a dokázal přežít svého hrdinu, věnuje se Ondřej Štindl jednomu z nejlepších TV seriálů dneška.

Nejnovější vydání Týdeníku ECHO i všechna další si můžete zajistit: Předplaťte si ho už nyní zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy