Krnáčové navzdory. Topka vyvěsila z magistrátu tibetskou vlajku

Tibetská vlajka

Krnáčové navzdory. Topka vyvěsila z magistrátu tibetskou vlajkuAKTUALIZOVÁNO
Pražští zastupitelé za TOP 09 vyvěšují Tibetskou vlajku Foto:

Foto: TOP 09

1
Domov

tk Echo24

Pražské TOP 09 vadí, že že Praha po loňském podpisu smlouvy s Pekingem přestala symbolicky vyvěšovat tibetskou vlajku na budovách magistrátu. Zastupitelé TOP 09 proto dnes z okna magistrátu jednu tibetskou vlajku vyvěsili. Podobně reaguje i většina pražských radnic kromě městské části Praha 1, Praha 8 a Praha 10.

„Klub TOP 09 a nezávislých není srozuměn s rezignací Prahy na lidskoprávní problematiku a proto 10. 3. 2017 v 8.30 hod opět tibetskou vlajku z oken svého zastupitelského klubu na Mariánském náměstí vyvěsil.“ uvádí ve svém prohlášení TOP 09.

„Toto gesto se netýká jen Tibetu. Je na podporu všech utlačovaných a okupovaných, je na podporu všech lidí, kterým jsou v jejích zemích upírána samozřejmá lidská práva a svobody.“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Hlavní město se zapojilo v letech 2004 až 2008 a poté opět od roku 2010. Současné vedení tvořené ANO, ČSSD a Trojkoalicí (Zelení, STAN a KDU-ČSL) se však k akci nepřipojuje. Podle mluvčího Víta Hofmana totiž Praha nevyvěšuje žádné vlajky kromě české a EU.

Hlavní město se pod současným vedením primátorky Adriany Krnáčové snaží vztahy metropole s Čínou zlepšovat. Loni uzavřela Praha smlouvu o partnerství s Pekingem. „Příslib pandy do ZOO je jim milejší. Na radnici v Libuši tibetská vlajka pochopitelně bude vlát,“ řekl starosta Prahy – Písnice a poslanec TOP 09 Jiří Koubek.

Praha 7 vlajku pověsí na nové radnici. Současnou budovu na nábřeží Kapitána Jaroše si pronajímá od ministerstva financí, správa budovy vyvěsit vlajku zakázala, řekl ČTK mluvčí radnice Martin Vokuš. „Ještě před rokem s vyvěšením vlajky nebyl problém. Dokonce jsme ji nechali viset dlouho, jelikož jsme chtěli, aby tam vydržela až do návštěvy čínského prezidenta. Těsně před návštěvou však vlajka začala vadit a lidé ze správy budovy ji sundali,“ uvedl starosta Jan Čižinský (Praha 7 sobě/KDU-ČSL). Vlajku proto vyvěsila na budovu v ulici U Průhonu, kterou úřad loni koupil a kam se po opravách radnice přestěhuje.

Akce Vlajka pro Tibet připomíná 80.000 obětí povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Čeští sympatizanti svobodného Tibetuse k vyvěšování vlajek poprvé připojili v roce 1996. Celkem se letos plánuje zapojit 740 radnic z celé republiky, 30 z nich poprvé.

Čtěte také: Nové spory o tibetskou vlajku. Praha 7 ji vyvěsit nesmí

Měli jsme hlídat, aby tibetské vlajky nebyly vyvěšovány, přiznal policista