Byl Babiš agent StB? Odvolací soud chystá rozsudek
Soudce bojuje za otevřenou justici
Odvolací soud v Bratislavě v úterý 30. června vyhlásí, zda je ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oprávněně registrován mezi agenty bývalé Státní bezpečnosti. Deníku ECHO24.cz to potvrdil právní zástupce slovenského Ústavu paměti národa, který Babiš zažaloval za zveřejnění jeho jména v seznamech spolupracovníků komunistické tajné policie.
Babiš před rokem vyhrál u prvoinstančního soudu, který dal za pravdu bývalým důstojníkům StB, podle nichž se údaje o Babišovi falšovaly.
Podle slovenského listu Sme už Krajský soud v Bratislavě jen oznámí rozhodnutí se stručným zdůvodněním. Podrobné důvody budou vysvětlené až v písemném vyhotovení rozsudku.
Případ řeší soudce Juraj Považan z iniciativy Za otevřenou justici, která se zasazuje za efektivnější a průhlednější soudní řízení a sdružuje kritiky kontroverzního expředsedy Nejvyššího soudu a bývalého ministra spravedlnosti Štefana Harabina.
V podobných případech je častější, že odvolací soud nevypíše veřejné jednání a rozhodne vyhlášením rozsudku. Záleží na soudci.
Pokud by krajský soud potvrdil loňský verdikt v Babišův prospěch, Ústav paměti národa by mohl ještě podat dovolání k nejvyššímu soudu nebo ústavní stížnost. Možnost dovolání ale určí krajský soud. „Nemáme s klientem pevně stanovený postup, rozhodneme se podle verdiktu krajského soudu,“ řekl pro ECHO24.cz advokát Pavol Poláček, jenž zastupuje ústav.
Klíčové svědectví nadporučíka Šumana
Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Opakovaně řekl, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity Petrimexu.
Žalobu na Ústav paměti národa, který archivní svazky po StB na Slovensku spravuje, podal Babiš v roce 2012. U okresního soudu Babiš uspěl, soudkyně rozhodla loni v červnu. Vůči tomuto verdiktu se ale ústav odvolal.
Z archivních dokumentů podle Ústavu paměti národa vyplývá, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale během líčení u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. Právě Šumanovo svědectví bylo klíčové v celém procesu.