Bloomberg: K plnění klimatické dohody Trumpa nepotřebujeme

Vyslanec OSN pro změny klimatu

Bloomberg: K plnění klimatické dohody Trumpa nepotřebujemeNOVÉ
Svět

Echo24

Americká města, státy a firmy, mohou plnit závazky pařížské dohody o klimatu, navzdory tomu, že prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že USA od dohody odstoupí. Při návštěvě Paříže to v pátek řekl někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg.

„Američané nepotřebují Washington k tomu, aby plnili závazky spojené s pařížskou dohodou. Američané rovněž nenechají Washington, aby jim v tom zabránil,“ řekl Bloomberg krátce po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a starostkou Paříže Anne Hidalgovou.

Bloomberg, který je zvláštním vyslancem OSN pro města a změnu klimatu, uvedl, že Spojené státy v posledních deseti letech patřily mezi světovou špičku ve snižování emisí, což podle něj bylo výsledkem snahy občanů a měst, nikoliv federální vlády.

„Přeji si, aby svět viděl, že USA budou plnit závazky pařížské dohody prostřednictvím partnerství měst, států a firem,“ řekl Bloomberg.

Čtěte také: Hrozí světová obchodní válka? Vizionář Musk opouští Trumpův poradní sbor

‚Terminátor‘ kritizuje Trumpa kvůli klimatu: Jen já se mohu vracet v čase

Dodal, že oznámí generálnímu tajemníkovi OSN, že americké státy, města a firmy se pokusí snížit do roku 2025 emise o 26 procent oproti emisím z roku 2005.

„Jsme už na půli cesty a můžeme celý proces zrychlit bez pomoci Washingtonu,“ řekl Bloomberg. S koordinací plnění závazků dohody pomůže jeho nadace a celá iniciativa ponese název Slib Ameriky (America‘s Pledge).

Nadace rovněž poskytne 15 milionů dolarů (350 milionů Kč) úřadu OSN pro boj proti změně klimatu, což je částka, o níž by tento úřad bez zapojení USA v pařížské dohodě přišla. Kromě toho bude nadace snižování emisí monitorovat.

Prezidend Macron během tiskové konference s Bloombergem a Hidalgovou řekl, že pařížská dohoda je nezvratná a bude se plnit, protože lidé mají za ochranu životního prostředí společnou odpovědnost.

„Vláda velkého národa upustila od své odpovědnosti v souvislostí se změnou klimatu, ale národ není jen vláda … Objevily se tisíce dalších aktérů – politických, ekonomických a občanských – a tisíce slibných iniciativ. Budeme je podporovat a bojovat na jejich straně,“ řekl Macron.

Čtěte také: Klaus se zastal Trumpa: Pařížská dohoda je populismus, říká

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.