1 Vyslanec OSN pro změny klimatu

Bloomberg: K plnění klimatické dohody Trumpa nepotřebujeme

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Americká města, státy a firmy, mohou plnit závazky pařížské dohody o klimatu, navzdory tomu, že prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že USA od dohody odstoupí. Při návštěvě Paříže to v pátek řekl někdejší newyorský starosta Michael Bloomberg.

„Američané nepotřebují Washington k tomu, aby plnili závazky spojené s pařížskou dohodou. Američané rovněž nenechají Washington, aby jim v tom zabránil,“ řekl Bloomberg krátce po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a starostkou Paříže Anne Hidalgovou.

Bloomberg, který je zvláštním vyslancem OSN pro města a změnu klimatu, uvedl, že Spojené státy v posledních deseti letech patřily mezi světovou špičku ve snižování emisí, což podle něj bylo výsledkem snahy občanů a měst, nikoliv federální vlády.

„Přeji si, aby svět viděl, že USA budou plnit závazky pařížské dohody prostřednictvím partnerství měst, států a firem,“ řekl Bloomberg.

Čtěte také: Hrozí světová obchodní válka? Vizionář Musk opouští Trumpův poradní sbor

‚Terminátor‘ kritizuje Trumpa kvůli klimatu: Jen já se mohu vracet v čase

Dodal, že oznámí generálnímu tajemníkovi OSN, že americké státy, města a firmy se pokusí snížit do roku 2025 emise o 26 procent oproti emisím z roku 2005.

„Jsme už na půli cesty a můžeme celý proces zrychlit bez pomoci Washingtonu,“ řekl Bloomberg. S koordinací plnění závazků dohody pomůže jeho nadace a celá iniciativa ponese název Slib Ameriky (America‘s Pledge).

Nadace rovněž poskytne 15 milionů dolarů (350 milionů Kč) úřadu OSN pro boj proti změně klimatu, což je částka, o níž by tento úřad bez zapojení USA v pařížské dohodě přišla. Kromě toho bude nadace snižování emisí monitorovat.

Prezidend Macron během tiskové konference s Bloombergem a Hidalgovou řekl, že pařížská dohoda je nezvratná a bude se plnit, protože lidé mají za ochranu životního prostředí společnou odpovědnost.

„Vláda velkého národa upustila od své odpovědnosti v souvislostí se změnou klimatu, ale národ není jen vláda … Objevily se tisíce dalších aktérů – politických, ekonomických a občanských – a tisíce slibných iniciativ. Budeme je podporovat a bojovat na jejich straně,“ řekl Macron.

Čtěte také: Klaus se zastal Trumpa: Pařížská dohoda je populismus, říká

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.