Czechia. Novému názvu pro Česko nic nebrání

Nový, neoficiální název pro ČR

Czechia. Novému názvu pro Česko nic nebráníNOVÉ
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman označení Czechia používá několik let. Nyní se na jeho stranu přiklání i premiér Bohuslav Sobotka a podporu návrh získal také ze strany předsedy Senátu Milana Štěcha a Jana Hamáčka, předsedy Poslanecké sněmovny. Vypadá to tedy, že v budoucnu bude na dresech českých sportovců uveden tento neoficiální název, píše server Aktuálně.cz.

Ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády Bohuslava Sobotky Běla Hejná uvádí, že z hlediska prezentace České republiky v zahraničí lze využívání jednoslovného výrazu pro Českou republiku považovat za přínosné. Podle informací Aktuálně.cz si ministerstvo zahraničí navíc nechalo v této záležitosti vypracovat odborné posudky. Ty nový název podpořily, proto užití Czechia na dresech naší sportovců nic nebrání.

„Ve prospěch užívání výrazu Czechia hovoří i odborné posudky, jež si vyžádalo ministerstvo zahraniční např. u Ústavu pro jazyk český AV ČR či u názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního,“ upřesnila Bělá a doplnila, že kabinet se nyní soustředí na otázku notifikace tohoto jednoslovného neoficiálního anglického názvu v databázi Organizace spojených národů. Ta již obsahuje jednoslovný název naší země v jiných jazycích.

Na podporu užívání a institucionalizování názvu Czechia vzniklo před několika lety občanského sdružení „Česko/Czechia“. Jeho členové na svých webových stránkách tvrdí, že Czechia je běžný (krátký, geografický) oficiální název České republiky v anglickém jazyce. ,,Jméno bylo registrováno v seznamu geografických názvů zemí OSN na začátku existence moderního českého státu v roce 1993,“ píše se tam dále.

Členové sdružení na podporu své věci například v roce 2011 poslali oficiální dopis prezidentu Václavu Klausovi s žádostí o zjednání nápravy v institucionalizaci jednoslovného anglického názvu. V dopise kromě jiného napsali: „Nechceme se smiřovat s touto trapnou a v očích cizinců nás kompromitující situací („ani jak se jmenují, nevědí“). Nepochybujeme o tom, že ani Vám není prestiž našeho státu lhostejná a že jste zároveň plně kompetentní zjednat v této záležitosti nápravu.“ Odpovědi od prezidenta Klause se ale nedočkali.

Název Czechia používá často především prezident Miloš Zeman. Například v říjnu roku 2013 takto Českou republiku označil ve svém zahraničním projevu v Izraeli. A pochvalu za použití Czechii si od Zemana vysloužil i tehdejší izraelský prezident Šimon Peres. „Používám výraz Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika,“ vysvětlil tehdy Zeman.

Čtěte také: Zeman vzkázal uprchlíkům: Nikdo vás nezval, běžte pryč