Czechia. Novému názvu pro Česko nic nebrání

Nový, neoficiální název pro ČR

Czechia. Novému názvu pro Česko nic nebráníNOVÉ 3
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman označení Czechia používá několik let. Nyní se na jeho stranu přiklání i premiér Bohuslav Sobotka a podporu návrh získal také ze strany předsedy Senátu Milana Štěcha a Jana Hamáčka, předsedy Poslanecké sněmovny. Vypadá to tedy, že v budoucnu bude na dresech českých sportovců uveden tento neoficiální název, píše server Aktuálně.cz.

Ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády Bohuslava Sobotky Běla Hejná uvádí, že z hlediska prezentace České republiky v zahraničí lze využívání jednoslovného výrazu pro Českou republiku považovat za přínosné. Podle informací Aktuálně.cz si ministerstvo zahraničí navíc nechalo v této záležitosti vypracovat odborné posudky. Ty nový název podpořily, proto užití Czechia na dresech naší sportovců nic nebrání.

„Ve prospěch užívání výrazu Czechia hovoří i odborné posudky, jež si vyžádalo ministerstvo zahraniční např. u Ústavu pro jazyk český AV ČR či u názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřického a katastrálního,“ upřesnila Bělá a doplnila, že kabinet se nyní soustředí na otázku notifikace tohoto jednoslovného neoficiálního anglického názvu v databázi Organizace spojených národů. Ta již obsahuje jednoslovný název naší země v jiných jazycích.

Na podporu užívání a institucionalizování názvu Czechia vzniklo před několika lety občanského sdružení „Česko/Czechia“. Jeho členové na svých webových stránkách tvrdí, že Czechia je běžný (krátký, geografický) oficiální název České republiky v anglickém jazyce. ,,Jméno bylo registrováno v seznamu geografických názvů zemí OSN na začátku existence moderního českého státu v roce 1993,“ píše se tam dále.

Členové sdružení na podporu své věci například v roce 2011 poslali oficiální dopis prezidentu Václavu Klausovi s žádostí o zjednání nápravy v institucionalizaci jednoslovného anglického názvu. V dopise kromě jiného napsali: „Nechceme se smiřovat s touto trapnou a v očích cizinců nás kompromitující situací („ani jak se jmenují, nevědí“). Nepochybujeme o tom, že ani Vám není prestiž našeho státu lhostejná a že jste zároveň plně kompetentní zjednat v této záležitosti nápravu.“ Odpovědi od prezidenta Klause se ale nedočkali.

Název Czechia používá často především prezident Miloš Zeman. Například v říjnu roku 2013 takto Českou republiku označil ve svém zahraničním projevu v Izraeli. A pochvalu za použití Czechii si od Zemana vysloužil i tehdejší izraelský prezident Šimon Peres. „Používám výraz Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika,“ vysvětlil tehdy Zeman.

Čtěte také: Zeman vzkázal uprchlíkům: Nikdo vás nezval, běžte pryč