1 Povolební vyjednávání

ANO bojuje o koalici v Karlovarském kraji. Spolupracovat chce se STAN

, NOVÉ

Témata: , , ,

Hnutí ANO, které se v Karlovarském kraji snaží vytvořit koalici společně s ODS, Hnutím za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM) a piráty, znovu nabídlo účast v koalici i hnutí STAN, které kandidovalo s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09. Zástupce STAN by mohl obsadit uvolněný post radního pro kulturu a památkovou péči. Dnes to oznámila kandidátka hnutí ANO na hejtmanku Jana Vildumetzová.

„S ohledem na potřebu věnovat se dané agendě naplno jsme nabídli uvolněný post. Ve vazbě na dřívější prohlášení STAN, KOA, TOP 09 a KDU-ČSL, že mají zájem přinést změnu v praxi krajské politiky a zpřetrhat vazby dosavadních čelných představitelů, jsme požádali o nominaci odborníka, který dosud ve vedení kraje nepůsobil,“ sdělila Vildumetzová.

STAN podle lídra jejich kandidátky Petra Kulhánka (KOA) na nabídku ANO odpoví po projednání s partnery dnes nebo ve středu. „Obecně ale stále platí naše stanovisko, které jsme už dříve prezentovali,“ řekl Kulhánek. STAN preferuje vytvoření koalice na půdorysu dosavadní krajské vlády, tedy s ČSSD, ODS, HNHRM a nově s piráty nebo širokou koalici bez komunistů a extremistů.

Nabídka ANO přišla přesto, že když 17. října STAN a ČSSD vyzvaly ODS, HNHRM a piráty, kteří se zavázali jednat přednostně s ANO, ke společnému jednání o koalici bez ANO, podle krajského předsedy ANO Martina Hurajčíka šlo o „nehorázný“ postup.

Koalice ANO, ODS, HNHRM a pirátů by měla těsnou většinu 23 hlasů ve 45členném zastupitelstvu. To se nelíbí i některým členům ODS, kteří by také dali přednost širší koalici. ANO tak zjevně hledá i další partnery.

„Půdorys vyjednávané krajské vlády je primárně založen na partnerství mezi hnutím ANO, HNHRM, Českou pirátskou stranou a ODS. Jako jednu z priorit jsme si stanovili také bližší zapojení opozice,“ uvedla Vildumetzová.

„Rádi bychom dosáhli stavu, kdy konstruktivní opozice bude mít dostatečný prostor a mandát kontrolovat činnost nového vedení kraje například cestou předsednictví ve vybraných výborech,“ dodala.

Úspěšné strany, které se dostaly do krajského zastupitelstva, zatím k rychlým rozhodnutím čas netlačí. Soud zatím nerozhodl o jedné stížnosti na průběh voleb. Teprve po jejím vypořádání bude moci dosavadní hejtman svolat ustavující zastupitelstvo. To se tak sejde nejdříve v polovině listopadu.

Čtěte také: Koalice v Jihočeském kraji zatím v nedohlednu. ANO nebude preferovat ODS

Hejtmanem Vysočiny byl zvolen Běhounek za ČSSD

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.