Čunek vyrazil proti úniku odposlechů. Chce policii a žalobcům srazit paty

Čunek vyrazil proti úniku odposlechů. Chce policii a žalobcům srazit paty 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Trestní oznámení na neznámého pachatele podal kvůli úniku odposlechů v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) Jiří Čunek. Lidovecký senátor předsedá podvýboru pro lidská práva a vadí mu, že odposlechy unikají jako románové čtení do médií ještě před začátkem soudu. Čunek přitom vychází z vlastní zkušenosti, kdy byl v úplatkářské aféře nakonec osvobozen.

„Trestní spis je neveřejný a zveřejňování jakýchkoliv informací z trestního spisu je nezákonné. K dispozici ho mají pouze obvinění, jejich advokáti, policie a státní zástupce. Chceme, aby bylo vyšetřeno, kdo tento trestní spis předal médiím,“ zdůvodnil senátor trestní oznámení týkající se kauzy bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželky Jany.

„Toto zveřejňování narušuje hladký průběh vyšetřování a poškozuje obviněné, jejich rodinné příslušníky apod. Až do doby vynesení pravomocného rozsudku na ně přitom musíme hledět jako na nevinné. Úniky odposlechů zásadním způsobem oslabují důvěru občanů v orgány činné v trestním řízení,“ míní Čunek.

Čtěte také: Tajemství Ivo Ištvana. Zde je šest nepříjemných otázek

Podle senátora nemají být policie a státní zastupitelství „tvůrci nějakých příběhů a románů, které se píší za pomoci donucovacích prostředků. Tedy odposlechů a jiné techniky, kdy pronikají do intimní zóny lidí, které vyšetřují“. Je také přesvědčený, že orgány činné v trestním řízení mají pečlivě vážit, co do spisu zařadí, a co ne. „Všechny věci, které zjistí, musí zůstat utajeny před světem až do doby soudu, kde se vyjeví záležitosti, které jsou k němu potřeba,“ dodává.

„Informace nesmějí být anonymně předávány a tedy nezákonně jednotlivým médiím s tím, že si tato média potom rozhodnou, co uveřejní a jaký udělají příběh na pokračování, zda některé věci zamlčí a jiné zvýrazní. Nechť jsou podávány informace, ale ať je podává jenom státní zástupce. A ten ať za to také nese odpovědnost,“ připojil Čunek pro server ECHO24.cz.

Z usnesení výboru pro lidská práva, kterému Čunek předsedá, je v trestním oznámení paradoxní odkaz na server Novinky.cz. Důvěrnou konverzaci Nečase s Nagyovou totiž přinesl deník MF DNES.

Mementem je pro senátora přitom vlastní kauza, ve které se prý informace dostávaly dřív do médií než do trestního spisu. „Bylo tedy jasné, že je podávali přímo státní zástupci nebo policie,“ vzpomíná Čunek. „Chceme, aby k tomu určené orgány – ať nařízení u policie nebo dozorové a dohledové orgány státního zastupitelství – vynutili na konkrétních příslušných pracovních, aby dodržovali anonymitu,“ dodává.

Čtěte také: Ivo Ištvan po roce: Jsme ve fázi sbírání střípků

Z usnesení výboru pro lidská práva, kterému Čunek předsedá, je v trestním oznámení paradoxní odkaz na server Novinky.cz. Důvěrnou konverzaci Nečase s Nagyovou přitom přinesl deník MF DNES. „Víte co, na těch Novinkách to bylo naprosto zřejmé. Všichni jsme si to tam naklikali. Další věci dodáme do doplnění trestního oznámení, kde budou všechny ostatní deníky. Je na policii, která má tu možnost, aby si to zjišťovala taky,“ uzavírá senátor.

Trestní řád zakazuje zveřejňovat záznamy odposlechů bez souhlasu lidí, kterých se týkají. Výjimkou je podle něj ale zveřejňování materiálů z trestního spisu v případě, kdy je to ve veřejném zájmu. Jana Nečasová měla podle orgánů činných v trestním řízení přitom mimo jiné zneužít Vojenské zpravodajství. V pátek to bude rok od doby, kdy kvůli kauze zasahoval protimafiánský útvar například přímo na Úřadu vlády ČR. Krátce poté Nečas rezignoval na funkci premiéra s ním padla i celá vláda.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz