ODS tlačí na náměstka za ANO: Dokažte, že jste nebyl v milicích

ROZPAD KOALICE NA VYSOČINĚ?

ODS tlačí na náměstka za ANO: Dokažte, že jste nebyl v milicíchNOVÉ
Josef Pavlík Foto: FOTO: internetové stránky hnutí ANO
1
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

ODS na Vysočině došla trpělivost s minulostí náměstka krajského hejtmana Josefa Pavlíka (ANO). Hrozí odchodem z krajské koalice, pokud Pavlík nevysvětlí do tří týdnů své členství v Lidových milicích, které dosud popíral. Jeho členství má dokazovat archivní dokument, jež vyšel najevo teprve nyní. Pro deník ECHO24.cz to potvrdil šéf klubu krajských zastupitelů ODS Miloš Vystrčil. Pavlík přitom neustále tvrdí, že v milicích nebyl.

„Členové Klubu ODS považují za nemožné, aby ‚správcem‘ veřejného majetku a financí Kraje Vysočina byl člověk, který opakovaně lže nebo alibisticky sděluje, že si zásadní věci neuvědomuje. Proto, pokud Josef Pavlík a hnutí ANO výše uvedené skutečnosti nevyvrátí nebo situaci nevyřeší odchodem Josefa Pavlíka z Rady Kraje Vysočina, opustí ODS krajskou koalici a zároveň navrhne odvolání Josefa Pavlíka z pozice náměstka hejtmana Kraje Vysočina,“ stojí v prohlášení, které krajská ODS zveřejnila ve středu na svém webu.

Pavlíkovi dala ODS lhůtu 22. listopadu, do které má objasnit své členství v Lidových milicích. „Opakujeme to od začátku. Není to ultimátum,“ dodal pro ECHO24.cz šéf klubu krajských zastupitelů ODS Vystrčil, který žádal po Pavlíkovi vysvětlení ještě před volbou náměstků na Vysočině. Tehdejší krajský volební lídr ANO a současný náměstek hejtmana to od té doby několikrát popřel.

Pavlík trvá na svém i poté, co v neděli zveřejnil server Občasník.eu archivní dokument, který má dokazovat opak. „Nikdy jsem nepodepsal žádný dokument, který by prokazoval, že jsem byl členem LM a ke včerejším spekulacím uvedeným v Občasníku.eu uvádím, že si nejsem vědom toho, že bych byl členem LM. Jedná se o jednostranné konstatování ZO KSČ,“ uvedl Pavlík pro ECHO24.cz.

Zmíněný dokument mluví o osobě s. Pavlíka, kterého označuje jako velitele družstva a kádrovou rezervu na členství v Lidových milicích. Jedná se o zápis jednání ZO KSČ národního podniku Škrobárny Havlíčkův Brod z ledna 1989, na kterém byly projednávány kádrové změny.

Dokument zhodnotil jako věrohodný historik Petr Blažek. „Dokument vypadá věrohodně. Znamená to, že Pavlík musel být členem Lidových milicí. Pro další podrobnosti jsou potřeba další dokumenty,“ uvedl pro deník ECHO24.cz.

Krajskou koalici na Vysočině tvoří sociální demokraté, hnutí ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Ve volbách vítězná ČSSD má v radě kraje pět mandátů, hnutí ANO obsadilo dva a dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu po jednom mandátu.

Vítězem voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V novém zastupitelstvu je také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.

Čtěte také: Byl jste v KSČ a v milicích? Už si přesně nevzpomínám, říká lídr ANO

Na Vysočině podepsali koaliční dohodu, hejtmanem zůstává Běhounek

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články