Slovensko na cestě mezi hodné země EU. Fico se prý už dohodl s Junckerem

Rozkládá Slovensko V4 v migrační politice?

Slovensko na cestě mezi hodné země EU. Fico se prý už dohodl s JunckeremNOVÉ
Robert Fico a Jean-Claude Juncker Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru Łukasz Ogrodnik‏

1
Svět
Sdílet:

Rozkližuje Slovensko V4? Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek v Bruselu jednal s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem. Setkání bylo medializováno jako řešení problému dvojí kvality potravin, ke kterému dostal Fico pověření i od dalších východoevropských členů EU. Jednání se ale také týkalo problémů migrace a sporných uprchlických kvót. Server politico.eu, který sleduje dění v Bruselu, však ve svých článcích setkání interpretuje jako Ficovo jednání o návratu Slovenska mezi země EU, které sledují migrační politiku unie. Došlo prý už ke kompromisní dohodě, která by měla ze Slovenska učinit klíčového spojence EU při jednání se zeměmi V4, které přijímání migrantů odmítají.

Jako kárající rodič a provinilé dítě se po jednání v tomto týdnu objali předseda EK Jean-Claude Juncker se slovenským premiérem Robertem Ficem, charakterizuje setkání v poznámkovém bloku z bruselského zákulisí v sobotu server Politico. Jednání, které bylo ve čtvrtek především medializováno v zemích V4 jako řešení problému nepřijatelných rozdílů v kvalitě potravin, se však týkalo také otázek migrace, kdy země V4 odmítají přerozdělování migrantů. Už v pátečním blogu na serveru Politico o humorné příhodě s telefonátem Angely Merkelové Junckerovi během společné tiskové konference Fica, šéfa komise a slovenského místopředsedy EK Maroše Šefčoviče, píší Anca Gurzuová a Ryan Heath, že trio diskutovalo o tom, jak vrátit Slovensko zpět do evropského hlavního proudu v otázkách migrační politiky.

V sobotu pak Ryan Heath spolu s dalšími autory v poznámkové rubrice Brussels Playbook už uvádějí, že došlo k dohodě mezi Bruselem a jedním z problémových dětí, tedy Slovenskem.

Redakce Echo24 oslovila mluvčí slovenské vlády Beatrici Szabóovou, zda se dá interpretovat jednání premiéra Fica jako rozhovory o návratu Slovenska mezi země hlavního proudu v otázkách migrační politiky, ta ale na telefonát ani SMS dotaz nereagovala.

Na čtvrteční tiskové konferenci předseda EK Juncker řekl, že o sporných otázkách s Ficem jednal. „Diskutovali jsme o tom. Chci říct, že se mi líbilo Robertovo prohlášení z nedávné doby, když řekl, že Slovensko chce být součástí Evropy,“ prohlásil Juncker. Narážel na slova slovenského premiéra z června. „My se hlásíme k tomu, že když se startuje nový motor integrace, tak nejenže chceme být součástí diskuse, ale chceme být i v jádru. Tento proces ale nemůže rozdělovat EU,“ tvrdil tehdy Fico.

Fico podle serveru Politico přistoupil nyní na (nespecifikovaný) kompromis o uprchlických kvótách a EU ho bude na oplátku podporovat. Fico a Slovensko jsou totiž pro EU důležitými partnery ve V4. Polsko a Maďarsko se více a více odvracejí od evropské politiky a v Česku míří k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny euroskeptik Andrej Babiš, uvádí server.

Evropská komise má zájem o jednání se zeměmi visegrádské čtyřky, které vedou s komisí spor ohledně naplňování dohodnutých kvót na přerozdělování migrantů. Slovensko a Maďarsko unijní rozhodnutí o kvótách napadly u unijního soudu, jehož generální advokát Yves Bot ale ve středu soudcům doporučil žalobu zamítnout.

Fico ve čtvrtek nechtěl říct, zda se Slovensko podřídí v případě, že soud žalobu nakonec opravdu zamítne. „Mohu jen zopakovat stanovisko Slovenska, (s kvótami) máme zásadní problém,“ uvedl. Více se chce vyjádřit až poté, co soud verdikt vynese. Evropská komise nyní naopak žaluje státy V4 za odmítnutí přijmout migranty. Žaloba se však vyhne Slovensku, které několik uprchlíků přijalo.

Slovenský premiér ve čtvrtek v Bruselu pak připomněl, že země V4 poslaly nedávno Itálii dopis. V něm zemi, ve které se nyní nachází asi 200.000 migrantů, přislíbily podporu a také vyzvaly ke zřizování registračních center pro uprchlíky, takzvaných hot spotů, mimo EU. Zároveň ale zopakovaly, že nechtějí přijímat uprchlíky na základě povinných kvót. Italský premiér Paolo Gentiloni vzápětí skupině V4 vzkázal, že jeho země se nenechá poučovat, a vyzval všechny státy EU k plnění svých povinností.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ‚Pardon, volá mi žena. Ne, byla to Merkelová,‘ pobavil na tiskovce Juncker

Dvojí kvalita potravin: Fico hrozí bojkotem potravinářských koncernů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články