Nejbohatší poslanci? Milionovými příjmy se chlubí Faltýnek i Okamura

Vedlejší příjmy poslanců

Nejbohatší poslanci? Milionovými příjmy se chlubí Faltýnek i OkamuraNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

K poslancům s nejvyššími příjmy patřil i loni předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle majetkového oznámení, které bylo zveřejněno ve sněmovním registru, získal díky podnikání zhruba osm milionů korun. Někteří poslanci i loni nabývali nemovitosti nebo automobily, spláceli různé úvěry. Část z nich vykázala příjmy například i z různých komunálních funkcí nebo ze zaměstnání.

Například předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dostal 2,38 milionu korun jako člen představenstva skupiny Agrofert, kterou vlastní šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Obsah Babišova loňského oznámení ještě není v registru přístupný, stane se tak po formální kontrole členy mandátového a imunitního výboru.

Koupi domu za 5,8 milionu korun zapsal do prohlášení Jan Chvojka (ČSSD) spolu s hypotékami asi za pět milionů. Za 4,6 milionu korun koupil dům jeho stranický kolega František Adámek a dům za 2,5 milionu si pořídila Miroslava Němcová (ODS). Majitelem bytu za dva miliony korun se stal Milan Brázdil (ANO).

Poslanec za ANO Bronislav Schwarz zase uvedl, že pořídil za 200 000 korun bytový dům a Zdeněk Soukup (ANO) zakoupil za více než 200 000 korun zahradu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) pořídil pozemek o výměře sedm metrů čtverečních v hodnotě 7000 korun.

Někteří poslanci se nemovitostí naopak zbavovali. Martin Plíšek (TOP 09) prodal byt za šest milionů a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura za 2,4 milionu korun.

Hned několik poslanců loni investovalo do automobilu. Ivana Pilného (ANO) a Martina Novotného (ODS) spojuje nejen členství v hospodářském výboru, ale i to, že v oznámení uvedli konkrétní značku pořízeného vozu. V obou případech to bylo BMW.

Čtěte také: Udavačství i ztráta svobody. Musíte prokázat, že jste si majetek vydělali

Jiným způsobem uložil skoro čtvrt milionu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) – investoval je do dluhopisů jedné z bank. Naopak ministr dopravy Daň Ťok (ANO) prodal akcie firmy Skanska, kterou dříve vedl; vydělal na nich asi 340 000 korun.

Někteří poslanci se vedle výkonu mandátu ve Sněmovně věnují například lékařství, advokacii nebo působení na vysokých školách. Třeba David Kasal si jako primář vydělal zhruba milion, Jiří Zlatuška vykázal mzdu z Masarykovy univerzity 1,7 milionu korun a Marie Benešová (ČSSD) si přivydělala asi 600 000 korun jako advokátka.

Poslanec Jan Birke (ČSSD) uvedl, že vede dozorčí radu Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, jejímž prezidentem je Jaroslav Tvrdík. Za funkci dostal Birke podle prohlášení 960 000 korun. Zajímavostí je oznámení Jany Pastuchové (ANO), která má v Německu úvěr 20.782 eur na výstavbu rodinného domu.

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Povinnost podle informací předsedkyně mandátového a imunitního výboru Němcové splnili všichni, jichž se sněmovní registr týká. Část oznámení ještě členové výboru kontrolují, jejich obsah proto není dostupný.

Čtěte také: Strany mají omezit výdaje na kampaň. ANO si od Agrofertu už nepůjčí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články