EU navrhuje omezit focení na ulici, fotografové se bouří
Databáze svobodných fotografií v ohrožení
Výbor Evropského parlamentu navrhl omezit svobodné fotografování v ulicích evropských měst. V nově přijatém návrhu úpravy autorského práva se totiž navrhuje zrušit částečně svobodu panoramatu. Turisté i amatérští fotografové by tak komerčním využitím snímků architektonických a jiných památek, na které se ochranné právo vztahuje, porušovali zákon. V ohrožení jsou i databáze svobodných fotografií jako Wikipedie, informují pražští Piráti. Europoslanec Pavel Svoboda ale pro ECHO24.cz uvedl, že se v žádném případě nechystá omezení fotografování jako takového.
„Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti 16. června byl přijat upravený návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu. Hrozí tak, že turisté, amatérští fotografové, nebo i běžní kolemjdoucí, kteří si vyfotí sochu, mohou být žalováni,“ stojí ve vyjádření Pirátů.
Ohroženy jsou ale i služby, jako je databáze fotografií největší internetové encyklopedie Wikipedie nebo sociální sítě jako Facebook a Twitter. Znamenalo by to, že veškeré fotografie obsahující díla, ke kterým se návrh vztahuje, musely být smazány nebo náležitě upraveny.
Tento návrh předložil europoslanec z Francie Jean-Marie Cavada z frakce ALDE, ve které figurují i zástupci ANO. Europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL uvedl, že frakce Evropské lidové strany, které je členem, amatérské fotografování samozřejmě zakázat nechce.
„Jedná se zatím pouze o návrh, takové politické cvičení, o přesné podobě se teprve rozhodne, ale samozřejmě se nejedná o zrušení svobodného focení na ulicích,“ řekl pro ECHO24.cz Pavel Svoboda. „Evropská lidová strana, které jsem členem, i sociální demokraté podporují fotografování pro nekomerční účely. V případě zájmu snímky zpeněžit by pak autor fotografií musel požádat o souhlas držitele práv budov a soch, které jsou autorským právem chráněny.“
Svoboda panoramatu se pak vztahuje na právo vyfotit si a sdílet vše, co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí. Toto právo je mimo jiné garantováno i právním řádem většiny evropských zemí včetně České republiky, která povoluje i právě komerční využití snímků s těmito díly. Navrhované omezení ale v různých úpravách platí v Belgii, Francii a Itálii.
Právo fotky zpeněžit? Nutný je souhlas autorů
Nově přijatý návrh by ale měl veškeré nekomerční fotografování památek, soch i jiných objektů, na které se autorské právo uplatňuje, znemožnit. Vyhrála by tak lobby profesionálních fotografů, kteří by dosáhli svého a jejichž díla by se tak často stala jediným způsobem, jak některé známé památky např. na internetu zobrazit.
U nás může zatím kdokoliv svobodně veřejná místa vyfotografovat, sdílet a dle svého uvážení i snímky zpeněžit, protože autor je stále i autorem díla – fotografie. Nyní by ale každodenní proces tisíců turistů i amatérských fotografů znamenal nepříjemný a mnohdy nemožný proces žádání o povolení autora fotografovaného díla či dědice za práva zodpovědným, pokud by se rozhodli tyto snímky využít pro komerční účely.
„Jako wikipedista jsem byl zhrozen, že výbor pro právní záležitosti tento pozměňovací návrh schválil. Europoslanci si asi spletli století, svoboda panoramatu je naprosto zásadní pro dnešní digitální dobu,“ uvedl pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský.
O finální podobě návrhu se má hlasovat letos v červenci. Podle Pirátů ale panují obavy, že většina europoslanců tento oklešťující návrh podpoří.