Bin Ládinova smrt? Tragédie, litoval adept na šéfa labouristů
"Měl být souzen"
Smrt Usámy bin Ládina byla podle Jeremyho Corbyna tragédií, která zanechala svět ještě nebezpečnějším místem, než jím byl dřív. Současný kandidát na šéfa britských labouristů to prohlásil v roce 2011, pouhých několik dní po zprávě o smrti nejhledanějšího teroristy světa. Na jeho čtyři roky staré výroky nyní upozornila média.
Corbyn tehdy řekl, že nezaznamenal žádnou snahu bin Ládina zatknout a postavit před soud, kam podle něj patřil. „Byl to pokus o atentát a to je jen další tragédie po předchozích tragédiích,“ uvedl podle listu The Guardian v rozhovoru pro anglickojazyčný íránský televizní kanál Press TV.
Předchozími tragickými událostmi měl na mysli útoky z 11. září, ale také západní invaze do Afghánistánu a Iráku. „Dalším krokem bude atentát na Kaddáfího a tak to bude pokračovat dál. To akorát udělá svět ještě nebezpečnější a horší, horší, horší,“ dodal tehdy labouristický politik s odvoláním na libyjského vůdce, zabitého později při převratu.
Čtěte také: Zbláznila se Británie? Příští šéf labouristů chce vystoupit z NATO
Čtyři roky starý Corbynův výrok o „tragické“ smrti bin Ládina se nyní jeho mluvčí snažil mírnit tím, že „Jeremy je absolutním oponentem Al-Káidy a všeho, co ona představuje“. Ze mnoha stran se však na kontroverzního levicového politika snesla za jeho slova tvrdá kritika.
„Bin Ládinova smrt nebyla tragédií. Tragédií byla smrt 2977 lidí, kteří zahynuli ten hrozný den. Vzpomínáme na ně,“ uvedl šéf Liberálních demokratů Tim Farron s odkazem na oběti z 11. září.
Čtěte také: Příští šéf labouristů: Blair může být souzen za válku v Iráku
Na stejné zesnulé poukázal také bývalý ministr obrany z řad konzervativců Liam Fox. „Pokud si Labouristická strana zvolí někoho s tak vychýleným morálním kompasem, bude odkázána na smetiště politických dějin, a to oprávněně,“ řekl. Do Corbyna se však pustili i jeho straničtí kolegové, například poslanec Ian Austin, pro kterého jsou tato slova „nad jeho chápání“.
Jeremy Corbyn, který v současnosti vede mezi kandidáty na šéfa strany, v poslední době zaujal několika dalšími kontroverzními výroky. Například před měsícem pro BBC uvedl, že by bývalý britský premiér Tony Blair mohl stanout před válečným soudem, pokud se ukáže, že během invaze do Iráku v roce 2003 porušil mezinárodní právo. Kritizoval také rozšíření NATO na východ o bývalé komunistické země včetně České republiky, podle něj to zbytečně podráždilo Moskvu.
Později zase navrhl zavedení oddělených vlakových vagonů pro ženy. Podle svých slov tím chce zabránit obtěžování a napadání žen ve veřejné dopravě, jeho návrh však způsobil pozdvižení jak u jeho spolustraníků, tak opozice i lidskoprávních platforem.