Pozadí Aeronetu: peníze jdou muži, kterého 13 let nikdo neviděl

Kdo stojí za ruskou propagandou?

Pozadí Aeronetu: peníze jdou muži, kterého 13 let nikdo nevidělNOVÉ
Konspirační a proruský web Aeronet.cz. Foto: Reprofoto: Aeronet.cz
4
Domov
Echo24
Sdílet:

Na českém internetu figuruje mnoho konspiračních či proruských zpravodajských webů. Jejich vlastníci často nejdou dohledat a mají neprůhledné financování. Reportéři ČT v posledním vydání poodhalili, komu jdou peníze čtenářů serveru Aeronet.cz. Jde o čtyřicetiletého Marka Pešla z Branišova, o němž jeho rodina od roku 2003 nemá žádné zprávy. 

Přestože šéfredaktor proruského webu Aeronet, anonymní pan VK, neboli „Vedoucí kolotoče“, opakuje, že web přináší pravdivé a nezkreslené informace, jen při zběžném zhlédnutí webu lze najít důkazy o opaku. Jde často o názorové dezinformační články plné neověřených faktů a spekulací, které se opírají do čehokoli spojeného s USA, EU, NATO. Web má oficiálně sídlit v holandském Eindhovenu, tam však majitelé objektu na uvedené adrese o tomto projektu nic nevědí. Vlastnická struktura je dokonale utajená, jak před časem psal i server ECHO24.cz. 

Čtěte také: Dokonale utajený server. Kdo vydává proruské zprávy v češtině

Aeronet každý měsíc vyzývá čtenáře, aby přispěli na chod webu. Podle informací na stránkách Aeronetu potřebuje web na svůj provoz 1290 eur (asi 35 tisíc korun) měsíčně. Peníze se mají posílat na účty u českých a slovenských bank.

Účty založil muž z Havířova

Reportéři ČT zjistili, že účty patří muži z Havířova, který se jmenuje Marián Rohály. Ten však zřejmě plní roli tzv. bílého koně. Rohály tvrdí, že k účtům nemá přístup, pouze je založil na žádost někoho z Aeronetu, jehož jméno prý nezná. Podle České televize je příjemcem peněz čtyřicetiletý Marek Pešl z jihočeského Branišova. Rodina si však myslí, že je zřejmě mrtev, protože o něm od roku 2003 nic neslyšela.

Důvodem zmizení mohou být ale i statisícové exekuce vypsané na Pešlovo jméno. Podle slovenského obchodního rejstříku se pokoušel Pešl v zemi podnikat, před českými exekutory se tak může skrývat právě tam. Podle informací ČT putují peníze z českých účtů na ty slovenské. Slovenská spořitelna už účet Aeronetu zrušila, v Česku se tím finanční úřady také zabývají.

Nabízí se otázka, zda je Pešl, pokud žije, skutečným šéfredaktorem Aeronetu. „Vedoucí kolotoče“ to naprosto odmítá a tvrdí, že (nejmenovaný) slovenský spolupracovník pouze pomáhá s bitcoinovými transakcemi.

Aeronet se opřel do ČT

Aeronet se proti obviněním ohradil ještě před pondělním vysíláním Reportérů ČT: „Pondělní pořad Reportéři na České televizi bude mít za úkol pošpinit naše kamarády a kolegy, protože oni jsou jediní, ke kterým se slavní novináři Bakalova Respektu a České televize dostali.“ Novinářům doporučuje, aby navštívili psychiatra a reportáž považuje za dehonestační. 

Reportáž ČT je možno zhlédnout zde.

„Troufáme si totiž tvrdit, že Aeronet má za sebou kredit a renomé serveru s jasnými pronárodními postoji a mohutnou podporou čtenářů, a to už nejen na alternativě. Co má za sebou Česká televize?“ ptá se šéfredaktor Aeronetu.

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Doména aeronet.cz původně sloužila amatérskému létání, až po vypuknutí krize na Ukrajině se začal web po změně majitele věnovat politice. V té době se v Česku vyrojilo spoustu podobných webů, které začaly šířit proruskou propagandu a chválí Vladimira Putina a Miloše Zemana. Aeronet se dostal i do zprávy o extremismu ministerstva vnitra.

Že jde o hlásnou troubu Kremlu, dokazuje i titulek u jednoho z článků: „Vladimir Putin řekl nahlas, co si tajně myslí většina lidí v Evropě. EU skáče tak, jak USA pískají a krize na Ukrajině má za úkol ospravedlnit existenci NATO!“ Však Aeronet sám ve svém prohlášení přiznává, že je jejich „server provozován za účelem mediálního odporu vůči západní mainstreamové propagandě“.

Čtěte také: Aeronet označil protiruská hnízda: Český rozhlas i Univerzitu Karlovu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Vládne nám sfinga

KOMENTÁŘ

Zítra, v úterý, bude Petr Fiala v Kramářově vile podávat večeři pro šest svých kolegů, od polského prezidenta po dosluhujícího nizozemského premiéra. Půjde v pr ...

00:01
×

Podobné články