Odposlechy šéfa atletiky. Svrhnul vládu Senegalu za ruské peníze?
Odposlechy ve francouzských médiích
Francouzský deník Le Monde zveřejnil odposlechy, z nichž vyplývá, že bývalý prezident Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Lamine Diack požádal v roce 2011 šéfa ruského svazu Valentina Balachničeva o téměř 1,5 milionu eur (přibližně 40,5 miliónu korun). Peníze měl podle detektivů použít při prezidentských volbách v jeho rodném Senegalu. Podle vyšetřování je velmi pravděpodobné, že ruští funkcionáři financovali prostřednictvím Lamina Diacka pád senegalského prezidenta Abdoulaya Wada. Diackovi právníci to však ve vyjádření pro agenturu Reuters popírají.
Při vyšetřování ruského dopingového skandálu, který v současnosti hýbe atletickou asociací, došlo tento pátek k překvapivému obratu. Francouzskému deníku Le Monde se podařilo získat odposlechy bývalého prezidenta IAAF Lamine Diacka, který je v současnosti podezřelý z několika trestných činů, jakými jsou praní špinavých peněz a korupce. Celá aféra se tak začíná měnit v hollywoodský trhák, píše na svých stránkách další francouzský deník Le Figaro.
Deník Le Monde nyní přišel s přepisem odposlechů, z nichž vyplývá, že 82letý Diack požádal Balachničeva v roce 2011 o peníze. O rok později z nich v senegalských prezidentských volbách pomohl financovat kandidaturu tehdejšího opozičního kandidáta a dnešního prezidenta Mackyho Salla a napomohl tak pádu vlády prezidenta Abdoulaya Wada.
„Říkal jsem vám, že je v této době důležité vyhrát bitvu o Dakar, to znamená, svrhnout současnou vládu. Je potřeba získat finanční prostředky pro pronájem vozidel, zasedacích místností a výrobu propagačních letáků ve všech městech a vesnicích,“ zaznělo podle Le Monde v odposleších.
Diackovi právníci to však popírají. „Prezident Lamine Diack místopřísežně tvrdí, že nikdy nedal ani nejmenší částku kandidátovi Mackymu Sallovi, který se stal prezidentem Senegalu, ani manažerům jeho volební kampaně,“ uvedli v oficiálním prohlášení, které cituje Reuters. „Znovu zdůrazňuje, že nikdy nežádal ani nedostal nic k osobnímu obohacení,“ dodali.
Další osobou namočenou ve skandálu je bývalý doktor antidopingové komise Francouz Gabriel Dollé. „On mi navrhl, abych zbrzdil vyšetřování jedné z ruských maratonkyň Lilije Šobuchovové. Souhlasil jsem, že to pozdržím,“ řekl podle francouzského deníku Dollé. Do korupční aféry je také zapleten Diackův syn Papa Massata, který v otcově éře v IAAF působil jako marketingový poradce.
Athlétisme – Lamine Diack confesse une corruption à des fins politiques https://t.co/J0Aw2KWoRK
— Sport24 (@Sport24Team)
18. Prosinec 2015
Cesta na vrchol
Lamine Diack byl ve svém mládí aktivním atletem a na konci padesátých let dvacátého století byl dokonce jedním z nejlepších afrických skokanů do dálky. Výkonem 7,63 metru figuroval na prvním místě afrických tabulek sezóny 1958. Na olympijských hrách však nikdy nestartoval.
Vrcholné funkci ve vedení světové atletiky však samozřejmě předcházela dlouhá sportovně-diplomatická kariéra: už v roce 1976 byl Lamine Diack na kongresu IAAF v Montrealu zvolen za jednoho ze čtyř místopředsedů tehdejší Mezinárodní atletické amatérské federace. Během jeho funkčního období došlo k vypuštění slova „amatérský“ z názvu IAAF a tím k přejmenování federace: iniciální písmena v názvu organizace však zůstala zachována a tím pádem zůstala zachována i užívaná zkratka IAAF. Své působení v nejvyšší funkci světové atletiky ukončil v roce 2015 a prezidentství od něj převzal jeden z dosavadní místopředsedů IAAF Sebastian Coe, který byl do funkce prezidenta zvolen v srpnu 2015 na kongresu IAAF v Pekingu.