Naši sportovci systematicky podváděli, přiznalo Rusko poprvé
Dopingová aféra v Rusku
Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová. Ta zároveň zdůraznila, že prezident Vladimir Putin ani další nejvyšší vládní činitelé o ničem prý nevěděli. Přiznání je podle pozorovatelů motivováno snahou očistit ruský sport a co nejdřív jeho zástupce vrátit do všech mezinárodních soutěží.
„Byla to institucionální konspirace,“ řekla Anceliovičová. Podle ní zaměstnanci agentury systematicky a dlouhodobě vyměňovali vzorky moči odebrané sportovcům pro analýzu dopingové nezávadnosti. Stejně tak dodávali svým sportovcům prostředky na zvýšení výkonnosti.
Anceliovičová však zdůraznila, že nejvyšší vládní úředníci o ničem nevěděli. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny opět zopakoval, že žádný státem řízený dopingový program neexistuje a že za všechno mohou údajně pouze jednotliví šéfové ruských antidopingových laboratoří v Moskvě a Soči. Z výpovědi Anceliovičové nicméně vyplývá, že do systému byla zapojena Federální služba bezpečnosti (FSB), hlavní nástupce sovětské tajné policie KGB.
Ředitelka agentury RUSADA Anceliovičová, která ve vyšetřování skandálu nefiguruje, byla podle svých slov v šoku, když se o všem dozvěděla. Vitalij Smirnov, přední ruský sportovní funkcionář, jehož letos Putin v jeho 81 letech pověřil tím, aby zreformoval národní antidopingový systém, uvedl: „Z mého pohledu bývalého ministra sportu a prezidenta našeho olympijského výboru jsme udělali spoustu chyb.“
Ruský sport ztratil svůj kredit během několika měsíců po dvou zprávách Mezinárodní antidopingové agentury WADA. Světová atletická asociace už loni v listopadu zakázala ruským sportovcům start na všech svých akcích. Vrcholné světové federace v ostatních sportech řešily po zveřejnění první zprávy WADA před letní olympiádou v Riu de Janeiro případy ruských sportovců jednotlivě a Rusko vyslalo do Brazílie omezený tým. Původně mu hrozil plošný trest pro celou výpravu.
Zkorumpovaný Londýn i Soči
První zprávu WADA potvrdil i někdejší šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, který popsal manipulace během domácích olympijských her. Ruští antidopingoví experti a členové tajné služby podle něj každou noc noci vyměňovali vzorky moči, které by neobstály v testech, za čisté vzorky. Tyto vzorky sbírali od ruských sportovců měsíce před zahájením olympijských her. Každou noc hodiny pracovali při světle malé lampy, skrze tajnou díru ve zdi si předávali lahvičky s čistou močí, aby byly připravené pro testování druhý den. Zřejmě šlo až o stovky vzorků za celé hry.
Druhá zpráva, kterou zveřejnil nezávislý vyšetřovatel WADA Richard McLaren před pár dny, uvádí, že z programu profitovalo víc než 1000 sportovců ve 30 sportech. Rusové si tak pomohli k medailím přinejmenším na domácí zimní olympiádě v Soči 2014, na letních hrách v Londýně o dva roky dříve nebo na světovém šampionátu atletů v Moskvě 2013. „Ruský tým hry v Londýně zkorumpoval takovým způsobem jako dosud nikdy. Celý rozsah zřejmě nikdy nevyjde najevo,“ řekl McLaren.
McLarena potěšilo, že už Rusové poznatky z jeho 1166 zveřejněných dokumentů nepopírají, zpochybnil však jejich pohnutky, které je k přiznání vedly. Je toho názoru, že tak učinili proto, aby zastavili další a detailnější vyšetřování.
Mezinárodní olympijský výbor na poslední vývoj kauzy zareagoval nařízením prozkoumat zpětně všechny vzorky ruských sportovců až do zimních her ve Vancouveru 2010.