Číňané se během návštěvy Británie chovali neurvale, stěžuje si Alžběta II.

KRÁLOVNINO FAUX PAS

Číňané se během návštěvy Británie chovali neurvale, stěžuje si Alžběta II.NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská královna Alžběta II. označila chování Číňanů během loňské říjnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pching ve Velké Británii za velmi hrubé. Británie přitom loni čínského prezidenta přivítala s nejvyššími poctami a prohlásila návštěvu za mimořádně úspěšnou. Královna o chování čínských úředníků diskutovala s velitelkou policie v úterý v Buckinghamském paláci. Informovala o tom britská BBC.

Alžběta II., která letos oslavila devadesáté narozeniny, se s policejní velitelkou setkala na zahradní slavnosti v Buckinghamském paláci. Jejich rozhovor zachytily kamery oficiálního štábu královnina londýnského sídla. Královna na videu vyjádřila politování nad tím, že zrovna Lucy D‘Orsi byla velitelkou bezpečnostních opatření během čínské návštěvy. Doslova s úsměvem odvětí „smůla“. Úředník, který královně velitelku představuje, o ní dále říká, že byla Číňany „vážně, vážně ponižována, ale i přesto své povinnosti splnila“. Královna v krátkém rozhovoru potom říká, že Číňané byli velmi hrubí na velvyslankyni v Pekingu, Barbaru Woodwardovou. Velitelka operace Lucy D‘Orsi jí dává za pravdu a dodává, že podle ní byli velmi neslušní a nediplomatičtí.

Není úplně zřejmé, o jaký incident se přesně jedná. Policejní velitelka hovoří o pobytu Číňanů v domě v Lancasteru. Buckinghamský palác video zatím nekomentoval.

Cameronův diplomatický průšvih

Královnina kritika čínských úředníků přišla ve stejný den, kdy britský premiér David Cameron v domnění, že ho kamery již nezabírají, řekl, že na čtvrteční protikorupční summit přijedou nejvíce zkorumpované země, jako Afghánistán a Nigérie.

Cameron pomlouval země přijíždějící na protikorupční summit

Návštěva Si Ťin-pchinga v Praze

Problémy s návštěvou Si Ťin-pching neřeší jen Velká Británie. Březnovou návštěvu čínského prezidenta v České republice provázely silné protesty proti porušování lidských práv Pekingem a způsobu utužování česko-čínských vztahů. V souvislosti s jeho příjezdem se sesypala kritika na prezidenta Miloše Zemana, vedení policie i na čínskou ambasádu, která měla organizovat program čínských vítačů na Evropské třídě. Kauzy kolem zákazu vyvěšení tibetských vlajek či nevpuštění demonstrantů v čele s Miroslavem Kalouskem na Hradčanské náměstí stále ještě v české společnosti rezonují. Přitom právě Zeman po kritice dával loňskou návštěvu čínského prezidenta v Británii za příklad, kdy královna také hostila Si Ťin-pchinga s velkou úctou.

Čtěte více: Setkání říší: královna s pompou vítá čínského prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články