Záhada syna čínského prezidenta a krtečka. Mluvil Hrad pravdu?

Zeman a Čína

Záhada syna čínského prezidenta a krtečka. Mluvil Hrad pravdu?AKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Prozradila česká delegace při návštěvě Číny privátní tajemství čínského prezidenta, nebo si mluvčí Miloše Zemana jen vymýšlel? Existuje vůbec syn čínského prezidenta, který podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka patří k obdivovatelům české kreslené postavičky?

Za jeden z úspěchů nedávné cesty českého prezidenta do Číny vydává Pražský hrad fakt, že se podařilo uzavřít dohodu, podle které ústřední čínská televize vyrobí animovaný seriál, v němž bude účinkovat nejenom tradiční čínská panda, ale i český krteček.

Za důkaz čínské obliby malé postavičky, kterou vytvořil český výtvarník Zdeněk Miler, označil mluvčí českého prezidenta skutečnost, že je tento "symbol Česka" velmi oblíbený i v rodině čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga.

„Mohu zdůraznit, že například syn čínského prezidenta patří mezi velké obdivovatele této animované postavičky, a to si myslím, že mluví za vše,“ řekl 4. listopadu mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na tiskové konferenci přenášené živě Českou televizí.

Čtěte také: Přijel jsem se od vás učit, řekl Zeman v Číně. Doslovný přepis rozhovoru

Obyvatelům Česka by bylo jistě milé, kdyby měl syn čínského prezidenta jako svou oblíbenou postavičku právě českého krtečka. Jenže je tu jedna záhada. Zatímco o dvaadvacetileté dceři čínského prezidenta Mingze, která je někdy nazývaná médii i jako 'čínská princezna', se píše i ve světovém tisku, o synovi neví nikdo nic.

Xi Mingze studovala od roku 2010 na prestižní Harvardově univerzitě. „Je to knihomol, velmi tichá a studijní typ,“ citoval britský deník Daily Mail v roce 2012 jednoho z přátel prezidentské dcery. Xi Mingze oslovují přátelé pseudonymem Muzi a na univerzitu je zapsaná pod falešným jménem. Nenápadně působící dívka je nepřetržitě pod dohledem ochranky.
 

O synovi čínského prezidenta nepíše žádný z dostupných zdrojů. Server ECHO24.cz oslovil i čínské velvyslanectví v Praze s žádostí o informace o rodině Si Ťin-pchinga. Z čínské ambasády poté dorazil oficiální životopis čínské hlavy státu, ve kterém je uvedeno, že si Si Ťin-pching vzal v roce 1987 paní Pcheng Li-jüan a mají spolu dceru.

Neoficiální média uvádějí, že je Si Ťin-pching ženatý již podruhé, v osmdesátých letech si vzal dceru čínského velvyslance v Británii Kche Ling-ling. O žádných dětech z prvního manželství se však média nezmiňují.

„Jak se říká, ztraceno v překladu. Vycházel jsem z mylné informace,“ připustil v pondělí hradní mluvčí Ovčáček na dotaz Blesk.cz.

Čtěte také: 'Zeman Číně podlézal. Asi se chce učit stavět koncentráky'