Do Česka proniklo 1500 Libyjců. Přijeli se léčit

Migrace z Afriky

Do Česka proniklo 1500 Libyjců. Přijeli se léčitNOVÉ
Archivní snímek libyjského pacienta, který do ČR přiletěl v roce 2012 v rámci programu MEDEVAC Foto: Foto: Ministerstvo vnitra ČR
1
Domov

Jan Kálal

Do České republiky ve velkém proudí běženci ze severu Afriky. Migranty přitahuje tuzemské zdravotnictví, které je na vysoké úrovni a může pro ně být teoreticky bezplatné. Jen za poslední rok se v Česku léčilo 1500 Libyjců, do země se navíc dostali s vízy, která mají obtížně dohledatelné údaje. Uvedl to ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Haišman vystoupil v pátek ve sněmovně na setkání s českými poslanci a europoslanci. Nejdřív zkritizoval jižní státy Evropské unie, že nedodržují společná pravidla pro imigraci jako je například povinné odebírání otisků prstů. Ve snaze získat pozornost zákonorádců přidal také jednu dosud neveřejnou informaci. Na léčení do Česka se dostalo za poslední rok 1500 Libyjců, kteří cestovali na maltská schengenská víza. Tyto dokumenty přitom neměly údaje evidované v centrálním unijním systému.

Že si k systému českého zdravotnictví hledají Libyjci cestu dál a v mnohem větším počtu, dosud neuvádělo ani vnitro, ani resort zdravotnictví.

Pacienti z Libye se v době pádu režimu Muammara Kaddáfího dostávali do Česka oficiální cestou. Tehdy šlo ale o hrstku případů. Podle ministerských statistik přiletělo v rámci programu MEDEVAC deset dospělých s válečnými zraněnými. Že si k systému českého zdravotnictví hledají Libyjci cestu dál a v mnohem větším počtu, dosud neuvádělo ani vnitro, ani resort zdravotnictví.

Neproplacené účty za ošetřené cizince ze zemí mimo EU jsou pro české zdravotnictví problémem. Tentokrát by ale příliv libyjských pacientů na vrub českých daňových poplatníků jít neměl.

Podle Haišmana přicestovali Libyjci na víza získaná na Maltě. Ta na jednu stranu umožňují jejich držitelům pohybovat se po celém schengenském prostoru. Ale na druhou stranu nemají údaje zaznamenané v celoevropské evidenci, které umožňuje čerpat data v případě potřeby dalším evropským zemím. Například ve chvíli, kdy dotyčný nechá za svoje léčení velkou útratu ve zdejší nemocnici.

Neproplacené účty za ošetřené cizince ze zemí mimo EU jsou pro české zdravotnictví problémem. Tentokrát by ale příliv libyjských pacientů na vrub českých daňových poplatníků jít neměl. „Podařilo se to dohledat. Léčení není na naše náklady, platí ho libyjská strana,“ uvedl Haišman pro server ECHO24.cz. Obecněji pro takové příklady pak dodal: „Jsme schopni je identifikovat teprve, když k nim pošleme cizineckou policii na pobytovou kontrolu.“

V Evropě je 50 tisíc migrantů bez identity

Ředitel odboru azylové a migrační politiky zmínil také, že Evropou se nyní pohybuje 50 tisíc lidí bez identity. Jde o migranty, kteří připluli na lodích z Afriky a do Itálie a kterým italské úřady nevzaly otisky prstů. Podle Dublinského systému mají přitom členské státy odebrat otisky všech cizinců, kteří žádají o mezinárodní ochranu.

„Tito lidé přijdou z Itálie do Německa, protože v Itálii zůstat nechtějí,“ zmínil Haišman. Dublinský systém přitom umožňuje žadatelům o mezinárodní ochranu, aby o ni požádali pouze v jednom ze členských států EU. Pokud uprchlíci odevzdají otisky prstů poprvé až v Německu, budou potom vraceni právě tam. A jestli se předtím ještě zastaví na léčení v České republice, účty za ně zřejmě žádná cizí vláda platit nebude.

Čtěte také: Česká armáda evakuovala velvyslanectví v Libyi