Útok teroristů na letiště v Istanbulu. Exploze, střelba, desítky mrtvých
Terorismus
Nejméně 41 mrtvých a více než 230 zraněných si v úterý večer vyžádal útok tří sebevražedných atentátníků na Atatürkově letišti v Istanbulu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima se na základě dosavadních zjištění zdá, že za masakrem na jednom z nejrušnějších letišť v Evropě stojí radikální hnutí Islámský stát. Česká diplomacie zjišťuje, zda výbuchy nezasáhly i české občany. Spojené státy či šéf OSN útok odsoudili.
Podle tureckého premiéra přijeli sebevražední atentátníci na letiště taxíkem. Všichni tři začali střílet a poté se vyhodili do povětří.
Svědci tvrdí, že jeden z útočníků v odletové hale hlavního istanbulského mezinárodního letiště střílel z automatické pušky. Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag již dříve uvedl, že atentátníci kolem sebe rozhodili také několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté. Podle svědků a tureckých činitelů se tak stalo v příletové hale, která se nachází o patro níže.
České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla ČTK v úterý večer mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.
Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek a množství policistů. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že cílem útoku bylo prolitím nevinné krve oslabit Turecko. Mezinárodní společenství vybídl ke společnému boji proti terorismu. Útok na letiště v úterý „co nejostřeji“ odsoudil Bílý dům, který ujistil Turecko o své podpoře. Masakr odsoudili také francouzský prezident François Hollande a šéf OSN Pan Ki-mun, který v této souvislosti hovořil o teroristickém činu. Český premiér Bohuslav Sobotka v úterý řekl, že Evropa musí kvůli boji s terorismem posílit spolupráci mezi jednotlivými členskými státy.
Podle tiskové agentury Dogan v době útoku na letišti přistávalo letadlo s albánským premiérem Edim Ramou. Rama byl poté se svým doprovodem v pořádku převezen do oficiálního místa pobytu, napsala agentura AP. Úterní večerní linka společnosti Turkish Airlines z Prahy přistála v Istanbulu ten den po 22:00 SELČ, tedy po sebevražedném útoku.
2 explosions have injured a number of people at Istanbul‘s main Ataturk airport. Reports shots have also been fired. https://t.co/RhvczG8ORt
— 7 News Sydney (@7NewsSydney) 28. června 2016
#BREAKING: Picture of the aftermeth caused by terror attack at #Istanbul airport pic.twitter.com/T77gPfwO6p
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) 28. června 2016
Explosions and gunfire reported at #Istanbul‘s #Ataturk airport. Photo via @ruchankayrim pic.twitter.com/BymaJAaEX4
— Sara Firth (@Sara__Firth) 28. června 2016
#BREAKING Eyewitness tells CNN TURK taxies are carrying the wounded after blast hits Istanbul Atatürk Airport pic.twitter.com/14wfdu8jzB
— CNN Türk ENG (@CNNTURK_ENG) 28. června 2016
Atatürk Havalimanı‘nda patlama ve silah sesleri! Olay yerinden ilk görüntüler https://t.co/3DUM7uBnnT pic.twitter.com/oGoFee2Zsl
— Doğan Haber Ajansı (@dhainternet) 28. června 2016
Zrušeno přes 300 letů
Mezi Prahou a Istanbulem byly na dnešek původně plánovány tři zpětné spoje společnosti Turkish Airlines. „Odpolední, který měl přiletět ve 13:40 a odletět zpět do Turecka ve 14:35, byl zrušen,“ řekla ČTK mluvčí pražského letiště Marika Janoušková. Ranní spoj, který měl v 9:00 přistávat v Praze, v tento čas teprve odlétá z Istanbulu. Večerní linka s příletem v 18:30 je zatím beze změny.
Turecké aerolinky rovněž uvedly, že cestující si mohou zdarma přeobjednat či vrátit objednané lety až do 5. července.
Také Americký Federální úřad pro letectví (FAA) bezprostředně po útoku zrušil všechny lety mezi Spojenými státy a Istanbulem. Po několika hodinách ale zastavení letů zrušil.
Žádné letadlo do Istanbulu nemělo podle prvních informací odletět ani z berlínského letiště Tegel, uvedl jeho mluvčí Lars Wagner pro agenturu DPA. Zrušeno byl všech pět pravidelných linek. Později ale Wagner uvedl, že jeden let odletí a o osudu dalších mají podle něj rozhodnout turecké aerolinky. Do Istanbulu v úterý večer podle DPA také nedoletěl letoun tureckých aerolinií s 209 pasažéry, který byl nejprve odkloněn do Ankary, ale nakonec se vrátil do Berlína.