Na Izrael padají stovky raket. Časomíra ukazuje poslední útok

KONFLIKT V GAZE

Na Izrael padají stovky raket. Časomíra ukazuje poslední útokNOVÉ 2
Svět
Sdílet:

Devětadvacetiletý manažer Aaron Friedman se před rokem přestěhoval i s rodinou z Chicaga do Izraele. Muže šokovalo, jak často se ozývají varovné sirény ohlašující ostřelování raketami. Rozhodl se přenést svou zkušenost svým přátelům za oceánem. Vymyslel proto jednoduchý web, který odpočítává čas mezi jednotlivými útoky. 

“Izrael byl v posledních letech neustále ostřelován a v posledních týdnech se to ještě zhoršilo. Chci, aby lidé zjistili, jaké to je,“ napsal Aarone Friedman na svůj facebookový profil. “Moji přátelé v Americe nemají ponětí o tom, jaké to je, když mezi útoky uplyne jen pár minut,“ míní Friedman.

Friedman oslovil Jehonatana Tsirolnika, osmnáctiletého středoškoláka, který od října nastupuje do služby ve zpravodajských složkách izraelské armády, a požádal ho aby nápad uvedl do praxe. Tsirolnik naprogramoval stránku za dva dny.

Vizuálně je web jednoduchý. Na obrazovce běží časomíra, která se vynuluje pokaždé, když na území Izraele vyletí raketa. Odpočítávání je napojené na Velitelství domácí fronty, útvar izraelské armády, který vydává varování před raketovými útoky. „Bohužel, odpočítávání skoro nikdy nepřesáhne hodinu,“ povzdychl si Friedman na Facebooku 18. července.

Čtěte více: VIDEO: Teroristé z Hamásu vylezli z tunelu, armáda je zabila

Střílí se až pětkrát během hodiny

Web Israelhasbeenrocketfreefor.com není jediným projektem, který monitoruje ostřelování Izraele. Na konci června vznikla aplikace pro chytré telefony a tablety Red Alert. Tato zdarma dostupná aplikace v reálném čase zobrazuje varování před útoky. Navíc udává i polohu, kam raketa dopadla a umožňuje uživatelům událost komentovat. Útok se ohlásí buď vibrací nebo zvukem.

Podle informací specializovaného webu computerworld.com z 21. července aktivně používá Red Alert přibližně 600 000 lidí. Během pondělka se podle webu varování zobrazovala až pětkrát během hodiny.

Další informace: Izrael zaútočil preventivně v Africe. Bál se raket pro Hamás

Vstávat! Letí raketa!

Jeden z tvůrců aplikace Ari Sprung je přesvědčený, že Red Alert lidem pomáhá. "Nikdo mi přímo neřekl, že ta aplikace zachraňuje životy, ale volají mi její uživatelé a chválí ji,“ uvedl. „Pomáhá lidem, co tvrdě spí, nebo řidičům, kteří v autech můžou přeslechnout varovné sirény. Jsou i vesnice, kde žádné sirény nemají a používají tu aplikaci, “ dodal.

Sprung, který před 12 lety sloužil v izraelské armádě, upozornil, že možnost nechávat komentáře přeměnila aplikaci ve specifickou sociální síť. "Lidé chtějí vědět, co se děje, sdílet své obavy a emoce,“ popsal. "Není to žádná propaganda,“ míní. 

Sdílet:

Hlavní zprávy