AfD: Národní tým už ‚není německý‘ a Özil putoval do Mekky

Otázka národní identity

AfD: Národní tým už ‚není německý‘ a Özil putoval do MekkyNOVÉ
Německý národní tým. Mesut Özil s číslem 8 vpravo dole. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Steindy
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá fotbalová reprezentace budí kontroverze u některých místních politiků. Místopředseda radikální Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland tvrdí, že německý národní výběr už „není německý v klasickém slova smyslu“. Zpochybnil rovněž loajalitu jedné z hlavních hvězd německého týmu Mesuta Özila, který se zúčastnil náboženské poutě do Mekky. Informaci přinesl server The Local.

Gauland na sebe upoutal pozornost před následujícím evropským šampionátem svým vyjádřením na adresu německého fotbalového reprezentanta Jeromea Boatenga. Místopředseda AfD prohlásil, že i přes fotbalistovy zásluhy v národním týmu, by si ho většina Němců nepřála za souseda kvůli černé barvě pleti a muslimskému vyznání. Sám Boateng, jehož otec je sice Ghaňan, ale matka je rodilá Němka, je přitom praktikujícím křesťanem. O jeho vyznání svědčí i vytetovaný kříž na fotbalistově těle.

Další ze svých kontroverzních vyjádření namířil Gauland proti německému fotbalovému týmu obecně. Odhodlání reprezentovat svou zemi je v současné době podle místopředsedy AfD motivováno spíše „touhou po penězích a slávě“ než „otázkou národní identity“. Kromě Německa to tímto stylem ovšem údajně funguje i v reprezentaci Anglie.

„Německý nebo anglický národní tým není nadále německý nebo anglický v klasickém slova smyslu,“ řekl Gauland v rozhovoru pro Der Spiegel. Přestože si většina Němců i nadále užívá fotbal, tak „je tento multikulturní svět i nadále pro většinu z nich nepřítelem,“ domnívá se politik.

Kritice se nevyhnula ani jedna z hlavních hvězd německého národního výběru Mesut Özil. Fotbalista s tureckými kořeny je, na rozdíl od Boatenga, praktikujícím muslimem. V souladu se svou vírou se tedy Özil zúčastnil i posvátné poutě do Mekky. Právě to se stalo předmětem další výtky z Gaulandovy strany.

„Zeptal bych se úředníků, učitelů, politiků a odpovědných lidí na jednu konkrétní otázku: Je německá demokracie skutečně tím pravým místem pro někoho, kdo podniká poutě do Mekky,“ dotázal se Gauland. „Náleží skutečně jejich loajalita německé ústavě, nebo islámu, který je ve skutečnosti politickým islámem,“ dokončil poté svou otázku.

Veřejné pobouření vyvolalo i vyjádření další radikální německé strany PEGIDA. To se v minulých dnech ohradila proti novým obrázkům černošského a tureckého chlapce na obalech populární čokolády Kinder. Později se ovšem ukázalo, že se jedná o speciální limitovanou edicí před fotbalovým Eurem. Inkriminované obrázky dětí zachycovaly ve skutečnosti mladé německé reprezentanty Jeromea Boatenga a jeho kolegy İlkaye Gündoğana.

Čtěte také: Pegidu pohoršily dětské fotografie fotbalistů tmavé pleti na čokoládě

Francie v ohrožení? IS naplánoval útoky na fotbalovém Euru

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články