Výběrová řízení? K čemu? Sněmovnu uklízí už 17 let stejná firma

Sněmovna porušuje pravidla

Výběrová řízení? K čemu? Sněmovnu uklízí už 17 let stejná firmaNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: www.psp.cz
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Už sedmnáct let uklízí a udržuje Poslaneckou sněmovnu stále stejná firma. Ročně si za to účtuje okolo 52 milionů korun. Výběrové řízení přitom vyhrála naposledy v roce 2000. KD Pragma si díky sněmovním budovám přijde ročně na téměř 52 milionů korun. Cena se ale příliš neřeší, hlavní je prý kvalita a dlouhodobá důvěra, není proto potřeba služby poptávat jinde. Podle Transparency International jde ale o „nehospodárnost“ a „porušení pravidel“.

Sněmovní budovy jsou podle Kanceláře Poslanecké sněmovny natolik specifické, že prý není možné, aby se každé tři až čtyři roky vyhlašovalo výběrové řízení. „Nejde jen o bezpečnostní prověrku, ale i o znalost prostředí, problematiky, odbornost při obsluze technologických zařízení a důvěru, kterou nelze během tak krátkého období vybudovat,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí Roman Žamboch s odkazem na sněmovní kancelář.

Služby firmy jsou podle sněmovní kanceláře kvalitní, tudíž nebyla potřeba se poptávat jinde. Celkem má sněmovna s KD Pragmou uzavřeno devět smluv, firma si tak měsíčně přijde na 4,6 milionu, což odpovídá téměř 52 milionům za rok. „Cenové hledisko je důležité. Například od roku 2008 nijak nezohledňujeme inflaci. Přesto nepochybuji o tom, že by se našla firma s nabídkou, že tyto služby zajistí levněji. Pro nás je důležitá kromě ceny i kvalita odvedené práce a dlouhodobá znalost prostředí,“ dodal tiskový odbor.

Podle české pobočky Transparency International je postup sněmovny ale principiálně špatně. „Jedná se o klasickou veřejnou zakázku, která musí procházet pravidelnou soutěží a tržním testem, jinak jde o nehospodárnost a porušeni pravidel,“ komentoval to deníku ECHO24.cz ředitel nevládní organizace David Ondráčka. Odpovědnost za to pak podle Ondráčky nese nejenom kancléř, ale politicky i vedení sněmovny. „Ti musí vysvětlovat podle čeho vlastně ví, že dostávají nejlepší službu,“ dodal.

Společnost KD Pragma zajišťuje úklid a údržbu ve sněmovně už od roku 1998. Nejvyšší kontrolní úřad tehdy upozornil, že firma lukrativní zakázku získala bez výběrového řízení, to bylo nakonec vypsáno, ale až o dva roky později.

‚Na tuto otázku nedovedu odpovědět‘

Firma se stará celkem o 14 sněmovních budov, dále udržuje poslanecké ubytovny v Nerudově ulici a Rumunské ulici, vilu U Ladronky a „provozně účelová zařízení“ v Harrachově a v Lipnici nad Sázavou. Zajišťuje běžnou údržbu, úklid, ale i obsluhu vrátnic a garáží nebo odvoz odpadu.

Zastoupení společnosti KD Pragma dotaz deníku ECHO24.cz, zda se někdy nad absencí výběrového řízení nepozastavilo, nechtělo komentovat. „Na tuto otázku nedovedu odpovědět, je pro zákazníka,“ uvedl Roman Balogh ze společnosti KD Pragma s tím, že Poslanecká sněmovna není jediným zákazníkem firmy. Dále se stará o úklid a údržbu hotelů a činžovních domů.

Kořeny KD Pragmy ale sahají ještě dále, než do roku 1998. Jedná se totiž o jednu z nástupnických firem společnosti KDM, která vznikla v roce 1991. KDM figurovala jako hlavní dodavatel více než dvoumiliardové zakázky rekonstrukce Poslanecké sněmovny. Firma zanikla v polovině roku 1998, nahradilo ji několik firem včetně KD Pragmy.

Kancelář horní komory na nástupnické firmy tehdy podala žalobu kvůli tomu, že byla přesvědčena, že si KDM na pracích v Senátu neoprávněně naúčtovala 12,5 milionu korun. Soud ale prohrála.

Výměna klik, která prý neprobíhá

Občas přitom dochází podle zaměstnanců sněmovny k nelogickým výměnám starších, ale ještě funkčních věcí. Naposledy to byla výměna klik. Zda v režii KD Pragmy v rámci údržby, ale není zcela jasné. „Ve sněmovně se už delší dobu vyměňují kliky. Jde o nárazové akce a jen na několika místech ve vybraných budovách,“ řekl deníku ECHO24.cz pracovník z parlamentní administrativy na vedoucí pozici, který si nepřál být jmenován.

„Moc nechápu, proč se kliky vyměňují. Ty původní byly plně funkční a navíc byly vyrobené z mosazi. Ty nové nejsou už od pohledu tak kvalitní,“ dodal zdroj. Dokumentace výběrového řízení na výměnu klik přitom není na stránkách parlamentu dohledatelná a o změně neví ani vedení sněmovny.

Podle Kanceláře Poslanecké sněmovny ale žádná výměna klik ve sněmovních budovách neprobíhá a nedošlo k ní ani v minulých letech. Připouští ale, že mohlo dojít k opravě v rámci údržby. „Většina dveří je stále v té podobě, v jaké je Kancelář PS převzala po generální rekonstrukci budov v 90. letech. Může se ovšem stát, že je nutná oprava jednotlivých zámkových zařízení na dveřích té části vnitřních prostorů, které jsou chráněné zámky na čipové karty, což ovšem patří k běžné údržbě,“ uvedl tiskový odbor Poslanecké sněmovny.

Čtyřiadvacetihodinový provoz reprezentačních budov, v nichž se každý den pohybuje téměř tisíc lidí, vyžaduje podle kanceláře sněmovny zcela odlišný přístup než objekty jiných institucí. „Většina prostor musí být dvakrát do roka vymalována, podle potřeby se alespoň dvakrát ročně mění zátěžové koberce, s ohledem na umístění budov v památkově chráněném centru města jsme povinni pravidelně udržovat vnější fasády v perfektním stavu,“ komentovala kancelář.

Čtěte také: Schodek rozpočtu bude 70 miliard, odklepli poslanci

Poslanci: Povolme cyklistům dvě piva zákonem

Poslanci v prvním čtení schválili vyšší zdanění hazardu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články