Brady převzal ocenění od premiéra a od Sněmovny. Poslanci mu tleskali ve stoje
GESTO PREMIÉRA A SNĚMOVNY
Pamětník holokaustu Jiří Brady převzal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pamětní medaili Karla Kramáře. Předseda vlády mu ji předal v Kramářově vile, aby ocenil jeho celoživotní úsilí o obranu lidských práv a svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Později Brady ve Sněmovně převzal také pamětní list a medaili. Jedná se o ocenění, které pamětník holokaustu převzal po vyškrtnutí ze seznamu osob, které obdrží 28. října státní vyznamenání.
Bradyho příbuzný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho vyškrtne ze seznamu vyznamenaných, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s tibetským duchovním přesto setkal, Brady se pak na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tuto spojitost popírá. Oslavy svátku na Hradě se kvůli případu nezúčastní řada politiků.
„Mé rozhodnutí symbolicky ocenit pana Bradyho je poděkováním za celoživotní úsilí a odvahu, s kterou brání lidská práva a pracuje na rozvoji humanity a demokratických principů,“ uvedl během slavnostního předávání medaile v Kramářově vile Sobotka. Jsem přesvědčený, že naše společnost si musí vážit občanů s podobným osudem a životním příběhem, dodal.
Brady po převzetí medaile připomněl, že ocenění dostal již v Kanadě, od královny Alžběty či od německého prezidenta. „Ale dostat to doma, to je něco zase úplně jiného, přece jenom nikdy jsem to nečekal. Musím vám říct, že to přijetí, které tady mám, jsem si nikdy nedovedl představit. Jsem za to hrozně rád,“ uvedl.
Ocenění převzal Brady i v dolní komoře parlamentu. „Poslanci zde shromáždění by vám chtěli ze srdce poděkovat za vše, čím jste ve svém životě přispěl k tomu, aby lidé už nikdy nemohli zažívat utrpení, kterými jste prošel vy, vaše rodina a všichni vaši tehdejší spoluobčané židovského původu,“ řekl při zhruba desetiminutové slavnosti Hamáček. Připomněl Bradyho pomoc českým emigrantům a zásluhu o obnovu demokratických v Česku po roce 1989.
Brady by si podle mínění dolní komory, jak uvedl Hamáček, státní vyznamenání zasloužil. „Věřím, že pocity nenaplněného očekávání vystřídá radost z toho, že události posledních dnů vzbudily opravdovou vlnu živého zájmu české veřejnosti o váš životní osud a odkaz,“ řekl. Bradyho přítomnost ve Sněmovně je podle jejího předsedy signálem, že navzdory vypjatým emocím je možná shoda. „Ačkoli zastáváme různé názory a postoje, smiřuje nás hluboká úcta ke všemu, co jste prožil a vykonal a k hodnotám, které v sobě váš odkaz nese,“ dodal Hamáček.
Ocenění pro Bradyho
Bradyho po jeho víkendovém příletu do ČR ocenila řada institucí. Převzal již například Klíč od obce pražské na Staroměstské radnici od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) či cenu Prix Irene Židovské obce Praha.
Rodák z Nového Města na Moravě Brady prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde se mimo jiné významně angažoval v pomoci krajanům. Přednášel po celém světě a vydával svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holokaustu.