1 Volby na Tchaj-Wanu

Tchajwanská opozice slaví. Vyhrála boj o prezidentku i parlamentní většinu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrála opoziční vůdkyně Cchaj Jing-wen. Po sečtení více než poloviny volebních lístků získala přes 58 procent hlasů, její Demokratická pokroková strana (DPP) bude mít se ziskem 44 procent odevzdaných volebních lístků navíc poprvé v historii země většinu v parlamentu. Výsledky voleb oznámila agentura AFP s odvoláním na tchajwanskou televizi FTV.

Druhé místo obsadil v prezidentské volbě šéf vládní Národní strany (Kuomintangu) Erik Čchu. Třetí místo ve volbách získal představitel První lidové strany (PFP) James Sung s asi devíti procenty. Vládní kandidát již přiznal porážku ve volbách a vítězce poblahopřál.

„Je mi to líto,“ řekl čtyřiapadesátiletý Čchu o své prohře; obklopovali ho přitom jeho smutní příznivci, z nichž někteří plakali. Politik dodal, že už rezignoval na vedení Národní strany, v jejímž čele stál od loňského ledna.

Na Tchaj-wanu se dnes konaly i parlamentní volby. V nich uspěla rovněž strana nastávající prezidentky DPP, která získala 44 procent hlasů. Pro vládní Kuomintag hlasovalo 26,9 procenta zúčastněných voličů. Vítězná strana tak obsadí 69 ze 113 poslaneckých křesel, zatímco dosud vládní Národní strana bude mít v zákonodárném sboru jen 32 zástupců.

Devětapadesátiletá právnička Cchaj Jing-wen, která se o nejvyšší úřad ucházela už před čtyřmi lety, se stane první ženou v čele tohoto 23milionového státu, který Peking považuje za jednu z čínských provincií a který uznává jen asi dvacítka států. Cchaj stojí v čele Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Podle analytiků se ale výrazná změna politiky po volbách nečeká. Sama Cchaj zastává opatrný postoj. Počátkem ledna uvedla, že nehodlá Čínu provokovat a že podporuje dialog. Peking dlouhodobě vyhrožuje vojenským zásahem, pokud by Tchaj-wan vyhlásil oficiálně samostatnost. Tento ostrov funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Čínský zástupce na Tchajwanu po oznámení výsledků hlasování prohlásil, že jeho země bude nadále proti jakýmkoli separatistickým aktivitám Tchajwanu. Čínská odhodlanost bránit své území a svrchovanost jsou „pevné jako skála“, řekl čínský zástupce, jehož citovala agentura Nová Čína.

Svou gratulaci na Tchaj-Wan naopak poslaly Spojené státy americké. „Tchajwanský lid opět demonstroval sílu svého demokratického systému,“ prohlásil mluvčí amerického ministra zahraničí John Kirby. Zároveň poděkoval odstupujícímu tchajwanskému prezidentovi Maovi za jeho úsilí rozvíjet silné partnerství s USA.

Dosavadní tchajwanský prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, který již odsloužil dva mandáty a nemůže znovu kandidovat a prosazoval politiku spolupráce s Pekingem, odstoupí z funkce 20. května.

Čtěte také: Nezávislý Tchaj-wan převrátí loďku míru, píší v Číně

Historický summit. Čína obnovila kontakt s Tchaj-wanem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.