Kam pošleme vojáky? ODS nechce bianko šek pro Zemana
Vojenské mise
Možnost flexibilního nasazení až 150 českých vojáků v regionu Blízkého východu a severní Afriky, s kterou počítá vláda ve svém plánu zahraničních misí na příští dva roky, vyvolala ve středu vzrušenou debatu ve sněmovním výboru pro obranu. Poslankyně ODS Jana Černochová chtěla vědět, zda nejde o skrytou misi OSN a bianko šek pro vyslání českých vojáků na Golanské výšiny. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) odmítá mluvit o skryté misi. Vyloučit českou účast na Golanech ale nemůže.
„Navrhovaný mandát zahrnuje dvouleté období. Ve světle negativního vývoje bezpečnostního prostředí kombinuje návrh dva přístupy. Tradiční, uvádějící nasazení v konkrétních zemích, a pak přístup flexibilní. Účelem tohoto přístupu je zrychlit rozhodovací proces. Flexibilní přístup by měl být primárně využit v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Tam by byla možnost nasadit až 150 vojáků,“ řekl ve středu členům výboru pro obranu Stropnický.
Tím ale začala diskuze, zda je ona flexibilní možnost, kdy vyblokujeme vojáky bez určení konkrétní mise, v souladu s ústavou. Počet 150 vojáků navíc vyvolal zájem opozičních poslanců. Prezident Miloš Zeman totiž dlouhodobě podporuje zapojení Čechů v oblasti mezi Sýrií a Izraelem. A jak nedávno řekl ČTK, umístění jedné roty v počtu právě 150 mužů na Golanské výšiny by mohlo být příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.
„Chtěla bych ubezpečení, že se v tom počtu 150 a později 220 vojáků nejedná o skrytou misi OSN na Golany. To by pro mě znamenalo velmi důležitou informaci. Chtěla bych od pana ministra jasnou větu, jak to je,“ obrátila se na Stropnického poslankyně ODS Černochová. „Abychom měli ujištění, že to nebude tak, že když schválíme tento bianko šek, tak si pak pan prezident může vyžádat vojáky na Golany,“ dodala.
Prioritou Afghánistán, mise budou stát miliardu a půl
To ale ministr obrany odmítl. Oněch 150 vojáků je podle něj pouze jakousi ‚zálohou záloh‘. „Golany bych určitě nepopsal jako skrytou misi. My víme, že Golany mají velká rizika, nebo přinejmenším otazníky. V těchto dnech se má OSN rozhodnout, jakým způsobem bude postupovat. Je tam ještě jakási možnost změny režimu mise,“ reagoval ministr s tím, že v současné situaci armáda neuvažuje o možnosti vyslat vojáky na Golanské výšiny. „Přesto nevylučuji, že pokud se ta situace změní, že bychom do té mise přispěli,“ připustil ale.
Výbor byl nakonec kvůli jednání sněmovny o rozpočtu přerušen. Diskuze by měla pokračovat ve středu večer.
Zda nakonec čeští vojáci na Golanské výšiny vyrazí, rozhodne až postup OSN v nejbližších dnech. Vláda prozatím s jejich účastí v misi nepočítá kvůli nebezpečí hrozícímu ze strany islámských radikálů.
Českou prioritou zůstává působení v Afghánistánu, kabinet počítá i s účastí našich vojáků na Balkáně, v oblasti severní Afriky i Blízkého východu.
Vláda také podpořila působení českých sil v operacích aliančních sil rychlé reakce (NRF). V příštím roce do počtu 1 500 osob.
Náklady na vyslání sil a prostředků v zahraničních operacích se v roce 2015 předpokládají přibližně 1,48 miliardy korun a v roce 2016 ve výši 1,72 miliardy korun.