Japonská princezna Mako přijde o titul. Vezme si neurozeného ženicha

Sňatek japonské princezny

Japonská princezna Mako přijde o titul. Vezme si neurozeného ženichaNOVÉ
Japonská princezna Mako Foto:

Foto: By Kounosu1 – Own work, Public Domain, zdroj: Wikimedia Commons

1
Svět

Echo24

Japonská princezna Mako, nejstarší vnučka císaře Akihita, se bude vdávat. Jejím manželem se stane její bývalý spolužák z univerzity, který pracuje jako právní asistent, rád lyžuje, hraje na housle a vaří. Podle japonských zákonů princezna svatbou s neurozeným ženichem přijde o šlechtický titul a císařská rodina se tak dále zmenší, napsala dnes agentura Reuters.

Japonská vláda by měla v pátek schválit zákon, který umožní 83letému císaři Akihitovi abdikovat. Akihito loni v srpnu naznačil, že by se rád vzdal trůnu, protože se obává, že by mu jeho věk mohl bránit v plném vykonávání panovnických povinností. Současné japonské zákony abdikaci neumožňují. Na uvolněný trůn podle očekávání nastoupí císařův syn, princ Naruhito.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Další kontroverzní témata týkající se žen v císařské rodině se ale v nejbližší době řešit nebudou. Podle nynějšího zákona, který platí od roku 1947, je nástupnictví na japonský trůn zaručeno jen v mužské linii, ženy se dědičkami trůnu stát nemohou. Pokud se ženy z císařské rodiny provdají za neurozenou osobu, musejí se podle téhož zákona vzdát šlechtického titulu, oficiálního členství v císařské rodině i příspěvku od státu a musejí se také odstěhovat z císařského paláce.

Japonsko má v současnosti pouze čtyři možné dědice trůnu. Jsou jimi Akihitovi dva synové, princ Naruhito a princ Fumihito (Akišino), Akihitův bratr, jemuž je rovněž přes 80 let, a desetiletý syn prince Fumihita, který se jmenuje Hisahito.

Hisahito byl první chlapec, který se narodil v japonské císařské rodině za posledních 40 let. Další tři Akihitova vnoučata jsou dívky – Fumihitovy dcery Mako a Kako a dcera korunního prince Naruhita Aiko.

Zmenšující se počet členů císařské rodiny – který odráží širší trend japonské společnosti – vyvolává obavy, že nejmladší princ by také mohl být poslední, napsala agentura Reuters.

Pětadvacetiletá princezna Mako, která stejně jako její budoucí manžel studovala International Christian University (ICU) v Tokiu, má rovněž magisterský titul z Leicesterské univerzity a pracuje jako výzkumnice v muzeu.

O chystaném sňatku informovala v úterý večer japonská televize NHK a císařský palác tuto zprávu následně potvrdil. Snoubenci sami ale ještě svatbu oficiálně neoznámili, není známé ani datum sňatku. Agentura AP upozornila, že přípravy na svatbu budou v souladu s tradicemi nepochybně dlouhé.

Princezna se se svým nastávajícím Kei Komurem, kterému je rovněž 25 let, prý seznámila asi před pěti lety. Mako již představila Komura rodičům a ti se svatbou souhlasili.

Čtěte také:

Japonský premiér varuje: KLDR na nás může vystřelit rakety se sarinem

Japonci odvolali velvyslance ze Soulu kvůli soše sexuální otrokyně