Červený Kukiš – aneb Sorry jako! Chystají politickou satiru, sponzoři se děsí

Červený Kukiš – aneb Sorry jako! Chystají politickou satiru, sponzoři se děsíNOVÉ
Domov

Premiéra satiry inspirované Babišem

Echo24

Vršovické divadlo Mana připravuje společně s divadelním studiem Neklid novinku Červený Kukiš – aneb Sorry jako! Divákům slibuje ostrou politickou satiru, která pobaví i toho, koho politika nezajímá. Premiéra se bude konat 18. května. Půjde o interaktivní kabaret, při kterém se divák stane přímým účastníkem natáčení absurdní televizní debaty.

Hra je příběhem chlapce, který se touží stát králem. Na cestě za svým snem a politickou kariérou jde ale „přes mrtvoly“. Hra má poukázat na prosazování moci nad médii, ekonomickými vztahy i lidmi samotnými.

„Naším cílem je především diváka pobavit. Kombinace reálných situací z natáčení TV talkshow s živým zpěvem a tanečními výstupy herců připomíná fantaskní kabaret,“ uvedl ke hře režisér Ivo Šorman.

Inspiraci k námětu Červeného Kukiše přinesl Milanu Deutschovi život sám a především nespokojenost se současnou politickou situací. „Možná podoba s českými politiky je však – samozřejmě – čistě náhodná!“ zdůraznil Deutsch. Aktuálnost hry podle něj potvrdila i reakce potenciálních sponzorů a majitelů reklamních ploch, kteří kvůli přílišné kontroverzi odmítli hru podpořit. „Zafungovala tak – dle našeho očekávání – autocenzura vyvolaná strachem ze mstivého stíhání,“ zmínil autor scénáře.

Deutsch ve hře ztvárnil roli mluvčího Vlčáčka. Malého Kukiše a zároveň redaktorku Písaříkovou zahraje Veronika Svozílková, v dalších rolích se objeví Pavla Drtinová, Pavel Krejčí a Josef Chytil. Do letních prázdnin soubor odehraje dvě reprízy tohoto představení, na podzim chystá turné po regionálních divadlech.

Název hry v sobě nese výrok vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v lednu odmítl v České televizi vysvětlovat do detailu své majetkové poměry a doplnil to slovy „sorry jako“. Výrok se stal terčem vtipů na sociálních sítích, na facebooku například vznikla komunitní stránka Sorryjako, do níž uživatelé vkládají vtipy na Babišův účet. Hashtag #sorryjako se objevil také u stovek příspěvků na twitteru.

Na politické dění reagovali například loni zlínští divadelníci vznikem inscenace Ovčáček čtveráček.

Čtěte také: Derniéru Ovčáčka čtveráčka bude přenášet satelit do 38 kin

Zlínské divadlo chystá „nekorektní kabaret“ Ovčáček čtveráček

V divácky úspěšném kabaretu si dělali legraci z některých představitelů české politiky, ale především z prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Za vznikem hry stály události související s udělováním státních vyznamenání, ve hře se tak kromě Ovčáčka objevil i dalajlama, Jiří Brady, několik politiků i zpěvák Daniel Hůlka. V roce 2011 diváky pražského klubu Rubín pobavila politická satira Blonďatá bestie inspirovaná skandálem kolem parlamentní strany Věci veřejné a odposlechy okolo poslankyně Kristýny Kočí.

Divadlo Mana sídlí v budově Husova sboru ve Vršovicích na Moskevské třídě, v prostorách zrušeného Jiráskova divadla, které tam působilo od roku 1931. V roce 2004 se majitel budovy, kterým je Náboženská obec Církve československé husitské, rozhodl vrátit prostor někdejšího divadla původnímu účelu. Divadlo bylo opraveno v několika etapách mezi lety 2009 až 2013, na projektu se podílel i herec a architekt David Vávra. Divadlo bylo znovu uvedeno do provozu na jaře 2014.

Čtěte také: Zeman propil Hrad. Satira z blízké budoucnosti

Související články