Zeman propil Hrad. Satira z blízké budoucnosti

Zeman propil Hrad. Satira z blízké budoucnostiNOVÉ
„Karikatury ze sebe dělají sami,“ míní o politicích režisér Balák. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Nová satira o Zemanovi

Echo24

Divadlo Komediograf připravuje inscenaci Parta hic znovu zasahuje. Zápletku prozrazuje podtitul: Jak Ovčáček a spol. zametají pod koberec, že Miloš Zeman propil Hrad. Mluvčí prezidenta se tak po Zlíně stane postavou divadelní hry také v Brně.

Autor scénáře a režisér Luboš Balák nezastírá, že jej zaujal mimořádný úspěch zlínského satirického představení Ovčáček čtveráček. I proto oprášil svůj nápad zapsaný už po zvolení Zemana prezidentem, avšak dosud nerealizovaný.

Podle Baláka je evidentní, že současná česká společnost satiru potřebuje a že o ni mají diváci větší zájem než v nedávné minulosti. Reální politici a činovníci, které si bere na paškál, podle něj humoristům svými kroky dávají dostatek munice. „Karikatury ze sebe dělají sami,“ řekl dnes Balák.

Nové představení bude mít premiéru 26. ledna na sklepní scéně Centra experimentálního divadla, 31. ledna hru poprvé zhlédne pražské publikum v Divadle Dobeška. Jednotlivé herecké úlohy si rozeberou Filip Teller, Miroslav Sýkora a Alexandr Stankov. Kromě Ovčáčka se v inscenací objeví také postavy kancléře Vratislava Mynáře nebo bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

Balák už má zkušenosti s politickou satirou z dřívějška. V roce 2008 stál jako umělecký šéf HaDivadla za groteskním cyklem Kluzká plocha. Reagoval v něm na společenské dění, karikoval tehdejšího prezidenta Václava Klause, ale také další politiky – Miloše Zemana, Jiřího Paroubka nebo Stanislava Grosse.

Nečekaným divadelním hitem loňského podzimu se stal „nekorektní kabaret“ zlínského divadla Ovčáček čtveráček. Vznikl spontánně na konci října, divadelníci jeho prostřednictvím reagovali na události související s udělováním státních vyznamenání. S úspěchem se představení hrálo i v Praze a Brně.

Čtěte také: Zeman o Číně v SRN: Zadám to Ovčáčkovi, snad dopadne lépe než s Peroutkou

Související články